אי שיוויון בין דירות בתמא 38 - פורום תמ"א 38 ופינוי בינוי

שאלה חדשה
 • שין

  נשלח ע"ישין 14:37, 17 בפברואר 2015

  לאחרונה רכשתי דירה בביניין. אנו גרים בדירה מזה 8 שנים אך רכשנו אותה לפני חודשיים. אתמול נתבקשנו לחתום על חוזה תמא 38. כך נודע לי כי יהיה פרוייקט שיתחיל בעוד כשנה פלוס. החוזה מקפח 4 דירות מחמת אילוצים. כך יוצא ש12 דירות מקבלות שטחי בניה גדולים מאוד כפול ממה שתקבלנה 4 הדירות המקופחות. בנוסף... יחסמו החדרים הקיימים של 4 הדירות ע"י קירות של ממדים חדשים של דירות צמודות. לא תיהיה ראות ולא שמש. אכן.. 12 דיירים ירוויחו היטב מהפרוייקט אך 4 הדירות המקופחות... לא יעלו את מחירן בהרבה. ויתכן כי אף יתקשו למכור בעתיד. רוב הדיירים חתמו. (לטענת היזם) האם קיימת עילה לא לחתום מבלי שיחשב לנו סירוב? מחובתי לציין כי 4 הדירות פוצו בחניה בטאבו לכל דירה (האיזור הוא חניה חופשית בפאתי העיר ואין מצוקת חניה ברחובות). לא דלף אליי מידע על הפרוייקט עד כה כי רוב הדירות בשכירות. תודה על עזרתכם.

  השב
 • מנהל הפורום:עו"ד שי אליאב

  עו"ד שי אליאב,מנהל הפורום

  15:08, 17 בפברואר 2015

  השאלה היא שלא ניתן לקבל עליה תשובה מהשאלה היא מה הבסיס לאי השוויון.

  האם העדפה גרידא או משום בעיות תכנוניות.

  בפרויקטים הללו שהם צריכים לבנות חדש על ישן יש המון מגבלות של תנאי שטח.

  ככול והפגיעה בשוויון נובעת מתנאים אובייקטיביים, כמו קוי מגרש וכיו"ב, ומשלא נמצאו חלופות תכנון פוגעניות יותר, לטעמי, לא יראו בסרוב לחתום על ההסכם כסרוב סביר המצדיק סרוב.

  ראוי להתייעץ בנושא עם המפקח מטעם הדיירים.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד שי אליאב

מנהל הפורום: עו"ד שי אליאב

חבר מן המניין בועדת הקניין ומקרקעין של לשכת עורכי הדין. נמנה על צוות חברי המשרד החל משנת 2011. מתמח
למידע נוסף

053-9374678 חיוג
הודעה

הפורום עוסק בשאלות גולשים הנוגעות לתהליכי תמ"א 38 והתחדשות עירונית, איזה רוב דרוש, מה עושים עם שכן מתנגד, טפסים נדרשים, המלצות להתנהלות נכונה ויעילה מול ושל השכנים, דיירי הבניין ומול הקבלן והיזם, יתרונות הפרויקט לחיזוק המבנה והמשמעויות הכלכליות וכן בסוגיות פינוי-בינוי ובדילמות שבין הדיירים ליזם בפרויקטים מסוג זה, התנאים לאישור תכנית מסוג זה, שאלות מיסוי וכל שאלה אחרת בתחומים אלו.