zap group mishpati logo

חוות דעת אורתופדיות - שאלות ותשובות מהפורום

כיצד ניתן להעריך נכות? מתי צריך להציג בפני בית משפט חוות דעת של מומחה רפואי? ד"ר נחשון רנד, מנהל פורום חוות דעת אורתופדיות בפורטל משפטי, השיב לשאלות הגולשים

מאת: ד"ר נחשון רנד
03.09.12
תאריך עדכון: 22.12.14
4 דק'
חוות דעת אורתופדיות - שאלות ותשובות מהפורום

אחוזי נכות

שאלה: רציתי לבחון את האפשרות לפנות לביטוח לאומי לקבלת אחוזי נכות מרגל שמוטה כתוצאה מבעיות בגב. האם אפשר להעריך הערכה ראשונית את הסיכויים ואחוזי הנכות?

תשובה: קשה עד בלתי אפשרי להעריך בלי בדיקה גופנית, אבל אני משער שיש לך 5-20% עקב החולשה ברגל ועוד 5-20% עקב הגבלה בתנועות עמוד השדרה. הערכה מדויקת יותר מחייבת בדיקה גופנית.

רוצים לשאול שאלה? היכנסו עכשיו לפורום חוות דעת אורתופדיות

הערכת נכות

שאלה: האם בית המשפט יקבל את חוות הדעת של המומחה הרפואי לאחר פציעה בתאונה או שהוא ימנה גם מומחה מטעמו? מה יכולים להיות הפערים? 

תשובה: אם מדובר בתאונת דרכים החוק אינו מאפשר הגשת חוות דעת פרטיות, אלא תתקבל אך ורק חוות דעתו של מומחה מטעם בית המשפט (או מומחה מוסכם).
במידה שמדובר בכל פציעה אחרת - אם הנושא התגלגל לפתחו של בית המשפט ולא נסגר בין הצדדים - מן הסתם יש אי הסכמה לגבי גובה הנכות ולכן יצטרך בית המשפט למצוא דרך לברר מה בכל אחת מחוות הדעת סביר ומה לא, ואם להערכתו הדבר מצריך ידע רפואי מעבר למה שניתן לברר בבית המשפט - סביר שימונה מומחה מטעם בית המשפט.

הפערים שיובילו להחלטה כזו תלויים גם בהתנהלות בעלי הדין ובאי כוחם - עד כמה הם נכונים לפשרה כדי להימנע מעוד הליך של חוות דעת על הזמן הכסף והסיכון הכרוכים בו.

אחרי ניתוח

שאלה: עד לפני 4 חודשים עבדתי כפועל במפעל, אבל נאלצתי לעבור ניתוח להחלפת הברך.
הרופא אמר שאני לא אוכל לעבוד יותר במקצוע שלי.

אני עדיין מתאושש ומתרגל למצבי החדש.
רציתי לדעת מה האפשרויות שיש לי?

תשובה: מדבריך אני מניח שמדובר בתהליכי שחיקה של הברך הקשורים לגיל ולא בתאונת עבודה. לאור זאת אתה יכול לעשות את הדברים הבאים:

1. לפנות לבטוח הלאומי ולתבוע הכרה בנכות כללית - תזומן לועדה רפואית שתקבע את נכותך עקב המצב הזה.

2. לבקש הפניה לרופא תעסוקתי על מנת שיקבע באופן רשמי את מגבלות התפקוד המקצועי שלך /או פסילתך מהמקצוע שלך.

במידה שיחליט כך, אם גילך צעיר - תבדוק במל"ל אפשרות לשיקום מקצועי או הכשרה מקצועית למקצוע אחר. במידה שאתה קרוב לגיל פרישה ומקצוע ועבודה אחרת אינם מעשיים - אפשר לבדוק אפשרות של יציאה לפנסיה מוקדמת מסיבה רפואית.

כך או כך כדאי לך להיוועץ בעו"ד מומחה לנזקי גוף שידריך אותך.

קביעת מומחה לגבי תקנה 15

שאלה: האם בחוות דעת מומחה אורתופד יכול להתייחס ולקבוע לעניין תקנה 15 אם פלוני יכול לחזור למקום עבודתו הקודם? או שמא אני צריכה ללכת לרופא תעסוקתי בשביל זה?

תשובה: לרוב הוא יכול להתייחס לצורך להפעיל תקנה 15 ולחוות דעתו אם הפגיעה והנכות גרמו לירידה ביכולת ההשתכרות.
לגבי פסילה רפואית ממקצוע - זו סמכותו של מומחה ברפואה תעסוקתית (אם כי כמובן המלצה מהאורתופד יש לה לרוב משקל רב)

שאלה לגבי בית משפט

שאלה: מה קורה כשבפני בית משפט יש שתי חוות דעת שונות בנוגע לנכות אורתופדית? האם הוא ילך לפי המחמירה או לפי המקלה?

תשובה: לרוב בית המשפט יבדוק מה נראה סביר ומה לא סביר ובמידה שהפערים בין חוות הדעת גדולים - ואין לבית המשפט הידע הרפואי לקבוע מה סביר ומה לא - יתכן שיזומנו המומחים שכתבו את חוות הדעת הרפואית, לחקירה על חוות דעתם (למעשה, להסביר כיצד הגיעו למסקנותיהם על מנת לאפשר לבית המשקל לבחון אם הההמלצות סבירות) ולעתים ימונה מומחה אובייקטיבי מטעם בית המשפט שיחווה את דעתו כ"ידו הארוכה" של בית המשפט - כמומחה אובייקטיבי ולא כמומחה מטעם אחד הצדדים. לרוב תתקבל המלצתו על ידי בית המשפט.

עוד בנושא:

קצבת נכות - שאלות גולשים ותשובות מומחה הפורום

אחוזי נכות - מתי מקבלים ואיך מחשבים?

תקנה 15 - מהי?

לפרופיל של ד"ר נחשון רנד במשפטי

האם מאמר זה עזר לך?

רוצים להתייעץ עם עורך דין?

מאמרים נוספים

לקבלת ייעוץ מעורך דין השאירו פרטים

ZAP משפטי
שם*
אימייל*
טלפון*
סיבת הפנייה