open the search panel
close the search panel חפש

עורכי דין לפי תחום

  פורומים

   לדעת יותר - מדריכים משפטיים

    משרדי עורכי דין

     פיצוי על עוגמת נפש, בתביעות קטנות

     רוצים לקבל פיצוי על נזק לא ממוני ועגמת נפש שנגרמו לכם? לפניכם מדריך שיסייע לכם לעשות זאת נכון

     פורסם בתאריך 16.10.2012 עוגמת נפש תביעות קטנות
     man silhouette


     עו"ד אורנית אבני-גורטלר

     פיצוי על עוגמת נפש, בתביעות קטנות

     הסתובבתם בקניון, ונכנסתם לחנות נעליים. רציתם למדוד כמה זוגות ולקנות אחד או שניים. המוכרת לא התייחסה אליכם ברצינות ולא עזרה לכם כפי שציפיתם. כעסתם, נפגעתם ויצאתם מהחנות. האם נגרם לכם נזק? האם הכעס ואי הנעימות שווים פיצוי?

     במקרה אחר, הזמנתם מקרר חדש, אך האספקה שלו התעכבה. בסופו של דבר, הוא הגיע חמישה ימים אחרי התאריך המיועד, ובדרך בזבזתם הרבה זמן על המתנה, שיחות טלפון ובירורים. האם תקבלו פיצוי על הזמן האבוד ועל עוגמת הנפש שנגרמה לכם?

     רוצים לשאול שאלה בנושא? היכנסו עכשיו לפורום צרכנות

     האם וכיצד אפשר לתרגם עגמת נפש לפיצוי כספי במסגרת תביעה שמוגשת לבית המשפט לתביעות קטנות?
     בית המשפט לתביעות קטנות מוסמך לפסוק פיצוי בגובה של תקרה מסוימת שמשתנה מעת לעת ע"פ עלויות המדד, ועומדת כיום על  32,700 שקלים. תביעות אזרחיות שעולות על סכום זה, מוגשות לבימ"ש שלום.

     בתביעות המוגשות לבית המשפט לתביעות קטנות נתבע בדרך כלל פיצוי על הנזק שנגרם לתובע, בצירוף עגמת נפש. הרכיב של עגמת נפש הוא לרוב חלק בלתי נפרד מהתביעה. נשאלת השאלה, מהי בדיוק אותה עגמת נפש וכיצד אפשר לתרגם אותה לפיצוי כספי שייפסק ע"י בית המשפט לזכות התובע?

     למציאת עורכי דין בתחום נזיקין באינדקס משפטי החדש

     מונח סובייקטיבי שמשתנה ממקרה למקרה

     לעוגמת נפש אין הגדרה אחת אבסולוטית שחלה על כלל התובעים. זהו מונח סובייקטיבי, שמשתנה מתובע לתובע ובהתאם לנסיבות המקרה. עגמת נפש של אחד לא תקוטלג אצל אחר כעגמת נפש, ואילו אצל האדם השלישי היא תיתפס כעגמת נפש משמעותית ביותר, שתצדיק, מבחינתו, פיצוי גבוה.

     ראש נזק של עגמת נפש או אי נוחות הוא ראש נזק בלתי ממוני, כלומר: נזק שלא ניתן לשומה בכסף. בתי המשפט פוסקים פיצויים בשל נזק לא ממוני בהתאם לסעיף 13 לחוק החוזים (תרופות), שקובע, כי: " גרמה הפרת החוזה נזק שאינו נזק ממון, רשאי בית המשפט לפסוק פיצויים בעד נזק זה בשיעור שייראה לו בנסיבות העניין".

     בהתאם לכך, גם בתביעות קטנות, בית המשפט יכול לפסוק פיצוי בשל נזק לא ממוני, וכאמור, לרוב, זהו רכיב בלתי נפרד מהתביעה לפיצויים.

     מכאן, ובהתאם לגובה סמכות בית המשפט לתביעות קטנות, כאשר נגרמת לתובע עגמת נפש, הוא יכול לתבוע פיצוי בגינה עד לסכום של 32,700 שקלים.

     כך, למשל, בית המשפט לתביעות קטנות בחדרה פסק לאחרונה פיצוי של 600 שקלים בשל עגמת נפש שנגרמה כתוצאה מכך שהצלם לא בצע מלאכתו נאמנה באירוע בר-מצווה. (ת"ק 10181-05-10 אזרחי נ' בלה)

     פיצוי פרופורציונלי לנזק

     כאשר בית המשפט לתביעות קטנות בוחן במקרה שבפניו את גובה הפיצוי בגין נזק לא ממוני שיש לפסוק לתובע (לאחר שהוא מגיע למסקנה כי אכן יש מקום לפסוק פיצוי כזה), הוא בוחן את מידת הסבל ועוגמת הנפש שגרמו לתובע בעטיו של הנתבע. זאת, בהתייחס, בין היתר, לאופי השירות/המוצר ונחיצותו לתובע.
     כך, למשל, בדוגמא של המקרר (מכשיר חשמלי נחוץ, ולכן הפיצוי עשוי להיות יחסית גבוה).

     גורמים נוספים הנלקחים בחשבון בעת פסיקת הפיצוי עבור נזק לא ממוני הם התנהגותו של הנתבע- האם התחמק מהתובע, נהג בו בחוסר תום לב וכו', כמו גם התנהגותו של התובע עצמו- האם הערים קשיים? האם הגיש תביעה מופרזת ומוגזמת?

     חשוב להדגיש, כי בית המשפט ידחה תביעה קנטרנית ומוגזמת. תובע שיבקש פיצוי מופרז עבור עוגמת נפש, פיצוי לא פרופורציונלי ביחס לנזק שנגרם לו, לא רק שלא יקבל פיצוי גבוה, אלא עלול להסתכן בכך שתביעתו תידחה והוא יחויב בהוצאות. כך, למשל, בית המשפט לתביעות קטנות בת"א דחה תביעה נגד ישרוטל, וחייב את התובע בהוצאות של 2,000 שקלים. נקבע, כי לא הוכח שנפל פגם בהתנהלות ישרוטל, וכי מדובר בתביעת סרק שהוגשה רק כדי שהתובע יקבל הטבה נוספת מישרוטל (ת"ק 19509-01-11 גביש נ' ישרוטל ניהול מלונות בע"מ)

     לסיכום: אם אתם מגישים תביעה לבית המשפט לתביעות קטנות, ומבקשים פיצוי בשל עוגמת נפש, ציינו את ראש הנזק הזה, ותרגמו אותו לסכום כספי ריאלי ולא מופרז. אם לא כן, בית המשפט לא יפסוק לכם פיצוי בשל עוגמת נפש, ואם יסבור כי הבקשה מוגזמת, ידחה את התביעה ואולי יחייב אתכם בהוצאות.

     עוד בנושא:

     תביעה קטנה: ביטול עסקה ופיצוי ללקוח

     ביטול עסקה לפי חוק – הדרך לקבל את כספכם חזרה!

     הגנת הצרכן – דעו את זכויותיכם כצרכנים

      

     עו"ד אורנית אבני-גורטלר בגוגל פלוס

     לקבלת יעוץ מעו"ד, השאירו פרטים ויצרו עמכם קשר בהקדם

     האם מאמר זה עזר לך?
     lawyer זקוקים לייעוץ משפטי? פנו אלינו ואחד מעורכי הדין באתר יחזור אליכם בהקדם