משפטי– זאפ

פיצוי של 15,000 ש"ח מכח חוק ישיבה בעבודה

נקבע, כי המסעדה הפרה את חובתה ולא אפשרה לעובדת בהריון לבצע חלק מעבודות המטבח בישיבה

מאת: עו"ד אורנית אבני-גורטלר
20.10.13
תאריך עדכון: 20.10.13
2 דק'
פיצוי של 15,000 ש"ח מכח חוק ישיבה בעבודה

בית הדין האזורי לעבודה בת"א דן בתביעה של עוזרת מטבח במסעדת "טוטו" בת"א, אשר התפטרה לצורך טיפול בילדה, ובהתאם שולמו לה פיצויי פיטורין.
המעביד בקש לפטר את התובעת בשנת 2009 עוד בהיותה בהריון, ופנה לשם כך לממונה על חוק עבודת נשים. הממונה סירבה לאשר את הפיטורים, והתובעת המשיכה לעבוד עד למועד התפטרותה.

תביעתה של התובעת מתבססת על שניים, והיא עותרת לחייב את הנתבעים בפיצויים ללא הוכחת נזק מכח חוק שוויון הזדמנויות בעבודה בסכום של  68,394 ₪ וכן בפיצויים ללא הוכחת נזק מכח חוק הזכות לעבודה בישיבה בסכום של 20,000 ₪.

לא הופלתה לרעה בשל הריונה
השופט ד"ר יצחק לובוצקי דחה את התביעה לפיצוי מכח חוק שוויון הזדמנויות בעבודה, באשר נקבע כי רצונו של המעביד לפטר את התובעת היה ללא קשר להריונה, ומכל מקום התובעת לא הופלתה לרעה בשל הריונה. עם זאת, בית הדין קיבל את תביעתה של התובעת, כי הופרה זכאותה שבדין לעשות שימוש בכסא במהלך עבודתה.

הפרת חוק ישיבה בעבודה
בית הדין פסק כנגד בעלי המסעדה, וקבע  כי חובתם של הבעלים היה לתאם את מבנה המטבח במסעדה באופן כזה שיאפשר לטבחים לבצע את מלאכתם בישיבה, כל אימת שהם עסוקים בהכנת אוכל שניתן להכינו בישיבה (כגון: חיתוך סלט, קילוף ירקות ועוד).
נקבע, כי המעביד לא הוכיח כי מבחינה בטיחותית אין כל אפשרות לבצע ולו חלק מעבודות המטבח בישיבה, והפר בכך את חובתו לעצב את סביבת העבודה, כך שתנאי העבודה יאפשרו את ביצוע העבודה או חלקה בישיבה.


לאור האמור,בית הדין חייב את המעבידה (השותפות בעלת המסעדה) בדין, משום שסילקה כסא שהיה בעבר במטבח המסעדה , ולא אפשרה לעובדת בהריון לבצע חלק  מעבודות המטבח בישיבה.

כנגד המסעדה נפסק  פיצוי של 15,000 ₪ ללא הוכחת נזק, וכן הוצאות משפט של 3,500 ₪ נוספים לטובת העובדת.

(ז'אנה בליסוב נ' ר.ק. מתן שותפות מוגבלת)

 

 

האם מאמר זה עזר לך?

רוצים להתייעץ עם עורך דין?

עורכי דין בתחום

ניצה כהן, משרד עורכי דין

ניצה כהן, משרד עורכי דין

דרך העצמאות 84, חיפה
דיני עבודה, אובדן כושר עבודה, רשלנות רפואית, רשלנות רפואית, ביטוח לאומי, המשפט הצבאי, תביעות חברות ביטוח, נזיקין ותאונות, מקרקעין ונדל"ן, פלילי, הוצאה לפועל, דיני משפחה וגירושין, תעבורה, משרד הבטחון ונכי צה"ל, הגשת בקשה להקלה בעונש, הגשת בקשת חנינה לנשיא המדינה, מחיקת רישום פלילי צבאי, ייצוג בבית-הדין הצבאי לערעורים, ניהול משפט הוכחות בבית-הדין הצבאי, דיוני מעצר, ייעוץ וליווי בחקירה, תאונות אישיות, מחלות קשות, סיעוד, טיפול מול משרד הבריאות, פנסיה נכות, פנסיה רפואית, ביטוח לאומי, תביעות כנגד משרד הבטחון, תביעות ביטוח, נזקי גוף, תאונות עבודה, תאונות דרכים, הסכמי מכר, פינוי שוכר, דירות מכונס נכסים, תכנון ובניה / רישוי בניה, חוזי שכירות, בתים משותפים, תביעת ליקויי בניה, רכישת דירה יד שניה, תמ"א 38, העסקת עובדים זרים לא חוקיים, פגיעה בביטחון המדינה, שוחד, זיוף והונאה, עבירות רכוש, עבירות המתה, מחיקת רישום פלילי, עבירות סמים, ייצוג קטינים, עבירות אלימות, עבירות מין, חקירה ומעצר, מחיקת חובות, גביית חובות, צו עיכוב יציאה מהארץ, ייצוג חייבים, ייצוג זוכים, חוזי עבודה, פיצויי פיטורין, זכויות נשים, שימוע לפני פיטורין, הטרדה מינית, זכויות עובדים, הסכמי שהות, ייפוי כח, הסכמי חלוקת עזבון, מזונות, הסדרי ראייה, חטיפת ילדים, הסכמי ממון, ירושות וצוואות, אפוטרופסות, אלימות במשפחה, ידועים בציבור, חלוקת רכוש, בית דין רבני, גירושין, מיסוי מקרקעין, ילד נכה, גמלת זקנה, פטור ממס הכנסה, מוגבלים בניידות, נפגעי תאונות, נכות כללית, נפגעי עבודה, ביטול פסילות מנהליות, נהיגה ללא רשיון, שלילת רשיון, עבירות תנועה, דו"חות תנועה, מהירות מופרזת, נהיגה בשכרות, רשלנות רפואית בשיניים, רשלנות רפואית בבתי חולים, רשלנות רפואית בקופת חולים, אובדן כושר עבודה