zap group mishpati logo

הסדר טיעון או מלחמה על האמת ללא פשרות?

כאשר נאשם בטוח בחפותו לפעמים כדאי לו לסרב להסדר הטיעון, לנהל משפט ולגרום לאמת שלו לצאת לאור

12.07.11
תאריך עדכון: 30.03.24
3 דק'
הסדר טיעון או מלחמה על האמת ללא פשרות?

האם נעשה הצדק בבית המשפט? האם יש סיכוי לחשיפת האמת?

סנגורים פליליים מתמודדים לא פעם עם שאלות קשות אלה, בעיקר כאשר הנאשם שהם מייצגים טוען בתוקף כי הוא חף מפשע ולא עשה הדברים בהם הוא מואשם.

כידוע, בתי המשפט עמוסים מאד ולא פעם מוצע לנאשם הסדר טיעון (plea bargain). במסגרת ההסדר נמחקות עובדות ועבירות מסוימות מכתב האישום ויש התחייבות מצד התביעה לעתור לעונש קל יחסית מזה שהיה הנאשם מקבל לו היה מורשע בכתב האישום המקורי.

בית המשפט אמנם אינו כבול להסדר הטיעון ויכול לסטות ממנו, אולם הלכה היא, כי סטיה מהסדר טיעון תעשה רק בנסיבות חריגות ויוצאות דופן ובפועל הסדרי טיעון הנם עניין שבשגרה, שיש בו הכרח במערכת המשפט שלנו העמוסה לעייפה.

רוצים לשאול שאלה? היכנסו עכשיו לפורום פלילי

למציאת עו"ד פלילי באינדקס משפטי

הצעה להסדר טיעון מציבה בפני הנאשם הטוען לחפותו דילמה של ממש:

מחד הסדר הטיעון מפחית סיכון ממשמעות חומרת העבירות ובמידה רבה מבטיח עונש קל  ומצד שני- מה עם האמת?
ובמילים אחרות, האם להודות בדבר שלא עשיתי, גם אם בצורה מרוככת או להסתכן ולנהל את התיק, תוך ידיעה שיתכן שבית המשפט לא יאמין לגרסתי ואז אמצא אשם בכתב האישום המקורי והעונש צפוי להיות חמור יותר??

נאשמים רבים מתמודדים עם התלבטות קשה זו, חלקם מחליטים שלא "לקחת הימור" וללכת על בטוח. מה גם שמלחמה משפטית מחייבת השקעת זמן ומשאבים.

נאשמים שלא מוכנים לוותר על האמת שלהם

עם זאת, יש נאשמים אשר אינם מוכנים לוותר על האמת שלהם: כך, למשל, לאחרונה הואשם אדם במספר מקרים של אלימות כלפי אשתו ואיומים.
הנאשם, אדם פשוט, איש עמל, עמד בתוקף על גרסתו כי מעולם לא הרים יד על אשתו ולא איים עליה וכי תלונותיה הכוזבות הוגשו במטרה להתנקם בו משום שרצה להתגרש ממנה.

הוצע לנאשם הסדר טיעון מפליג בקולתו, על פיו ימחקו עבירות משמעותיות מכתב האישום והוא ישלח לתסקיר קצין מבחן, שאם ימליץ על כך יקבל עונש קל ללא הרשעה פלילית, אולם הבחור עמד איתן על דעתו:
"אני מבין את הסיכון בניהול התיק ויודע שבתי המשפט בוחרים לא פעם להאמין למתלוננת, אבל לא אודה בדבר שלא עשיתי" כך אמר.

המשפט התנהל לאורך זמן ממושך, המתלוננת נחקרה ארוכות והובאו ראיות התומכות בגרסתו של הנאשם לעניין המניע הנקמני של המתלוננת, כולל ראיה כי אחת התלונות הוגשה מיד לאחר שמסר לה הזמנה לדיון בתביעת גירושין שהגיש בבית הדין הרבני.

בסיומן של מספר ישיבות הוכחות ארוכות ולאחר סיכומים נתן כב' השופט טרסי את הכרעת הדין:

"הנאשם זוכה מכל האישומים שיוחסו לו לאחר שבית המשפט קבע כי לא ניתן להעדיף גרסת המתלוננת במשטרה על פני עדותו של הנאשם וכי בנסיבות אלה נותר ספק לגבי אשמתו של הנאשם המחייב זיכויו".

( ת"פ14850-02-10 )

אם כן, לפעמים כדאי לקחת סיכון ולהלחם ללא פשרות – כי רק בדרך זו יעשה הצדק ותחשף האמת.

 

עוד בנושא:

הסדר טיעון במשפט הפלילי - מהו?* עו"ד נוסבוים היא מומחית למשפט פלילי, ומנהלת פורום עבריינות נוער בפורטל משפטי

מירב נוסבוים - משרד עורכי דין

מירב נוסבוים - משרד עורכי דין

עורכת דין מירב נוסבוים, בוגרת הפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל-אביב בשנת 1995. משנת 2000 מנהלת עו"ד נוסבוים משרד עצמאי בכפר סבא המתמחה בתחום הפלילי בכלל ובייצוג קטינים ובני נוער בפרט. עו"ד נוסבוים טיפלה בתיקים רבים של עבירות אלימות קשות, עבירות סמים, עבירות מין, רכוש, עבירות מרמה ועבירות צווארון לבן.

האם מאמר זה עזר לך?

ZAP משפטי
צרו קשר
שם*
אימייל*
טלפון*
סיבת הפנייה
מאמרים נוספים
מירב נוסבוים - משרד עורכי דין

לקבלת ייעוץ מעורך דין השאירו פרטים

שם*
אימייל*
טלפון*
סיבת הפנייה