נגישות
לוגו אתר משפטי - הפורטל המשפטי לקהל הרחב

ד"ר היילפרין חיים

ד"ר היילפרין חיים
הבנים 12, באר יעקב
הבנים 12, באר יעקב
envelope

להתייעצות עם מומחה, השאירו פרטים ונחזור אליכם

done פנייתכם התקבלה! אנו ניצור קשר בקרוב
תחום עיסוק

פרופיל המומחה

ד"ר חיים היילפרין הוא פסיכולוג קליני שעשה את הדוקטורט באוניברסיטת ניו יורק בסטוני-ברוק, ארצות הברית (1984). הוא מוכר כבוחן רפואי-משפטי מוסמך בישראל ובמספר מדינות בארצות הברית מאז 1987. כמו כן, הוא משמש כבוחן רפואי-משפטי מוסמך (Qualified Medical Evaluator) בתחום הנפשי בקליפורניה, וכתב מאות חוות דעת רפואיות-משפטיות לגופים שונים.

 ד"ר היילפרין ניהל את השירות הפסיכולוגי במועצה מקומית באר-יעקב (2004 - 2013), והוא בעל פרקטיקה פרטית זה למעלה מ - 30 שנה. בעבר הוא שימש כפסיכולוג ראשי במרכז פסיכיאטרי לנוער עבריין בקליפורניה, שירת כקצין בריאות נפש (במיל.) ושימש כמנהל וכיועץ במרכזים לטיפול באלימות, בפגיעות מיניות ובהתמכרויות לסמים ולאלכוהול. כמו כן, הוא גמלאי של שירות בתי הסוהר, שם שירת כפסיכולוג בדרגת שכר סנ"צ.  מאז 2007 הוא מנהל את הפורומים "חרדות וטראומות" ו- "טיפול משפחתי" בפורטל BeOK.

 

 על חשיבות חוות הדעת

 עורכי דין פליליים רבים סבורים שרק פסיכיאטרים יכולים לכתוב חוות דעת קבילות בתחום הנפשי. אחרים בטוחים שחוות דעת מעין אלה טובות בעיקר בשלב הטיעונים לעונש. כל זאת לא נכון – האמת היא שחוות דעת רפואית-משפטית בתחום הפסיכולוגיה עשויה לסייע ללקוח יותר מכל כלי אחר בארגז הכלים. במקרים רבים חוות דעת שכזו אפקטיבית יותר כבר בשלבים הקודמים לגיבוש כתב אישום.

 מה פסק הדין שקיבל לדעתכם מורשע בעבירת סמים, שיצא מבר, ברח מבדיקת אלכוהול וחצה רמזורים באדום, בזמן שאחריו דולקות מספר ניידות (שאף התנגשו זו בזו)? או אדם ששדד מרכול באיומי סכין כשהוא שתוי? או צעיר שברח על אופנועו ממחסום משטרה, ולא עצר עד שירו לכיוונו? התשובה: עבודות שירות ואי-הרשעה. מדוע? בזכות חוות הדעת.

 באותו עניין, עורכי דין אזרחיים רבים נוטים להתעלם ממשקלה הרב של נכות נפשית בדיני נזיקין, וחבל שכך. האמת הפשוטה היא שלצד כל פגיעה פיזית קיימת תמיד גם פגיעה נפשית. במקרים השכיחים יותר, של פגיעה קלה יחסית, אחוזי הנזק הנפשי עולים כמעט תמיד על נזקי הגוף. כדוגמה טיפוסית, נשאלה המטופלת שלי על-ידי עורך דינה: "בשביל מה את צריכה בכלל פסיכולוג?". אותו עורך דין ראה את האור, כשבית המשפט פסק לה רק 2% נכות אורתופדית אבל 50% נכות נפשית!

 במקרים של תאונות דרכים, בהם אני מטפל בנפגע/ת ומנוע מלכתוב חוות דעת, די ברשימות הטיפול, כדי להבהיר למומחה מטעם בית המשפט את מהות הפגיעה. רשימות הטיפול שלי היוו בסיס להחלטה תקדימית מ- 1995, שבה הכירה שופטת בית המשפט העליון שטרסברג-כהן ברשימות טיפול פסיכולוגי כתעודה רפואית לצורך מינוי מומחה.