זכויות מלצרים - פורום דיני עבודה

שאלה חדשה
 • איתן

  נשלח ע"יאיתן 10:07, 31 באוקטובר 2014

  שלום, אני עובד כמלצר במסעדה כשנה, השכר שלי כולו משולם בטיפים. יש לי מס' שאלות: 1. שעות העבודה שלי "גמישות" במיוחד. יכולה להיקבע לי משמרת ב9:00 בבוקר, שבד"כ מסתיימת ב16:00 אחה"צ, שעת החלפת המשמרות, אולם ב8:30 אקבל SMS ממנהל המשמרת שעליי להגיע ב10:00. בהמשך, אשב במסעדה ואמתין עד 11:00 (תמיד ההמתנה היא שעה עגולה אחת) בטרם "אעלה" למשמרת. רק עם התחלת המשמרת בפועל, אני מדווח במחשב. יוצא מכך, שבמקום לעבוד מ9:00 עד 16:00, 7 שעות, אני עובד רק 5 שעות. 2. בסוף כל משמרת אנחנו מחויבים לרשום את השעות בהן עבדנו (בפועל) וכן לרשום כי קיבלנו 10 ש"ח עבור נסיעות, לחתום בעצמנו ולהחתים את מנהל המשמרת. בתלוש החודשי, רשומות השעות שביצענו בפועל, כפול שכר שעתי של מינימום, נסיעות, ובניכוי ההפרשות - היתרה מדווחת שהתקבלה כ"מקדמה", כך שבפועל לא מועבר אלינו אף לא שקל אחד, לא עבור הנסיעות ואף לא נגבות מאיתנו הפרשות העובד לפנסיה. 3. רציתי לדעת האם דחיית שעת המשמרת ברגע האחרון (אף שבחלקה הראשון של ההמתנה אני עוד בבית) - היא סבירה וחוקית או שעל המעסיק לשלם לי על שעות אלו? בנוסף - האם חתימה שלי על קבלת תשלום הנסיעות (שלא התקבל בפועל, אלא מהטיפים - שספק אם סועדי המסעדה בכוונתם לשלם את כרטיס האוטובוס שלי בטיפ שהם משאירים) - שוללת כל טענה שתוכל להיות לי כנגד המעסיק על אי תשלום הנסיעות? האם הקלטה של המעסיק מודה בקולו כי דיווח השעות שלי בתלוש בשכר מינימום (בפועל השכר הממוצע המתקבל בטיפים כפול מכך) פוגעת לי ישירות בקופת הפנסיה - יכולה להיות ראיה קבילה בבית משפט? 4. האם תביעת מעסיק על כל הנ"ל לאחר שנה או שנתיים של תעסוקה אצלו יש בה משום חוסר תום לב? טענה שאולי יוכל המעסיק לטעון וכך ביהמ"ש יראה בעין לא יפה את התביעה שאגיש? תודה רבה! איתן

  השב
 • מנהל הפורום:עו"ד גל גורודיסקי

  עו"ד גל גורודיסקי,מנהל הפורום

  13:03, 2 בנובמבר 2014

  בנסיבות המתוארות יש לכאורה הפרת הדין מצד המעסיק.על מנת להשיב על השאלות נדרשים נתונים נוספים ובדיקת המסמכים הרלוונטים, לרבות תלושי שכר. מומלץ לפנות לייעוץ משפטי פרטני.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד הדר פלד טל

מנהל הפורום: עו"ד הדר פלד טל

עוסקת בתחום דיני עבודה משנת 1997. בעלת משרד עורכי דין בתחום משפט העבודה העוסק בייצוג עובדים ומעסיקים
למידע נוסף

077-4013411 חיוג
הודעה

מתלבטים לגבי הסכם עבודה? התפטרות? פיצויים? בפורום זה, נענה על שאלותיכם בנושאי זכויות העובד, זכויות נשים יחסי עובד-מעביד, בית דין לעבודה, מהם דמי הבראה ומחלה,  דילמות לגבי מעבר בין משרות וזכויותיכם, חישוב פיצויי פיטורין, סוגיות לגבי חוזי עבודה וזכויות נוספות.