הפחתת שעות ושינוי משרה בהיריון - פורום דיני עבודה

שאלה חדשה
  • ליאור

נשלח ע"יליאור 18:38, 9 במאי 2015

שלום רב, אני עובדת בחברת ביטוח מסודרת כ 2.5 שם התקדמתי למספר משרות. לפני שגיליתי על ההריון התקדמתי למשרה חדשה. המעסיק חתם איתי על חוזה משרה של 8 שעות וקבע איתי הגדרות משרה ואפילו לא ציין מראש שאני צריכה לעבוד מעבר .המשרה דורשת המון משימות כאשר כמעט בכל שבוע מחליט המעסיק להוסיף על הקביעה הראשונית משימות נוספות לא חלק מהחוזה. המשרה גם ככה ומשלבת שתי משרות יחד והתפקיד דורש שעות נוספות . כעת אני בחודש רביעי ואינני מסוגלת לעבוד מעל 7 שעות בהתאם לאישור רופא תעסוקתי. השאלה שלי היא האם המעסיק יכול לטעון כי המשרה דורשת יותר ואין אפשרות לאשר לי 7 שעות? האם לגיטימי שהוא יכול לטעון כי גם 8 שעות לא מספיק ושיש לי עוד משימות לאחר מכן שעוברות ושואל אותי האם תספיקי לעשות אותן כשברור שלא .האם מחויב למצוא לי תפקיד חלופי ? במידה ומוצא תפקיד חלופי ולהוריד אותי לכל משרה שרוצה כמו למשרה הנחשבת לגרועה מבחינתי או משרה קודמת שכבר מזמן התקדמתי ממנה?כלומר להשתמש בי לכל משרה שיש כח אדם חסר בה? האם מותר לי לסרב למשרה שהציע?

השב
  • מנהל הפורום:עו"ד גל גורודיסקי

עו"ד גל גורודיסקי,מנהל הפורום

10:34, 10 במאי 2015

בנסיבות המתוארות, יש לבחון את המקרה לגופו לרבות ההסדרים וההסכמים החלים על פי הנתונים הספציפיים של המקרה על מנת לקבל החלטה נכונה. מומלץ לפנות לייעוץ משפטי פרטני. ככלל, באם מדובר בשמירת הריון, עובדת המציגה אישור רפואי על שמירת הריון זכאית לגמלת שמירת הריון מהמוסד לביטוח לאומי כאשר תקופת השמירה הראשונה לא תפחת מ-30 ימים רצופים. אם קיימת הפסקה בשמירת ההיריון, כל תקופה נוספת של שמירת היריון לא תפחת מ-14 ימים לפחות. שמירת הריון לתקופה קצרה יותר תחשב על חשבון חופשת מחלה. סע' 9א לחוק עבודת נשים קובע כי לא יפגע מעסיק בהיקף המשרה או בהכנסה של עובדת או עובד שחלה הגבלה על פיטוריהם (כגון עובדת בהריון מעל חצי שנת ותק), בתקופה שבה חלה ההגבלה כאמור, אלא בהיתר מאת שר התעשיה המסחר והתעסוקה, ולא יתיר השר פגיעה כאמור אם היא לדעתו בקשר לעילה שבשלה חלה אותה הגבלה, כאשר פגיעה בהיקף משרה למעט שינוי זמני בהיקף המשרה לפי בקשה שיזמו העובדת או העובד בשל מצבם הרפואי לפי אישור בכתב מאת רופא.

תגובה
מנהל הפורום:עו"ד גל גורודיסקי

מנהל הפורום: עו"ד גל גורודיסקי

עורך דין ונוטריון, שותף מייסד - גורודיסקי ושות' - עורכי דין ונוטריונים. בעל תואר ראשון במשפטים וכלכ
למידע נוסף

053-9374943 חיוג
הודעה

מתלבטים לגבי הסכם עבודה? התפטרות? פיצויים? בפורום זה, נענה על שאלותיכם בנושאי זכויות העובד, זכויות נשים יחסי עובד-מעביד, בית דין לעבודה, מהם דמי הבראה ומחלה,  דילמות לגבי מעבר בין משרות וזכויותיכם, חישוב פיצויי פיטורין, סוגיות לגבי חוזי עבודה וזכויות נוספות.