• 3 בספטמבר 2015

מעסיק מתעלל ומשפיל

לפני כחודשיים התקבלתי לעבוד בחברה ביטחונית במרכז ובחברה גדולה ומפורסמת. בחרתי בחברה הביטחונית וכנראה שטעיתי.
    חמש שנים חיפשתי עבודה בתחום שבקושי יש משרות והתחרות גדולה.הגעתי לחברה עם בוס שמתעלל בי ומשפיל אותי ומציק לי ללא הרף. מנע ממני הפסקה או יציאה לשירותים או לשתות. גידף אותי ופגע בי נפשית. צעק עלי בכל הזדמנות והכי גרוע- כבת לחולה סרטן לא הפסיק לומר את המילה סרטן ולהשוות הכל לסרטן למרות שביקשתי כמה פעמים.פניתי למשאבי אנוש וזו דיברה איתו וכלום לא עזר.פניתי למנכל שאמר שזו לא הפעם הראשונה שאותו בוס מתנהג ככה אני כבר השלישית אבל הם משאירים אותו כי הוא מקצועי. כולם הסבירו לי שיש לי ברירה אחת- להתפטר אם אני לא עומדת בזה. אז נאלצתי להתפטר לצערי. מצאתי עצמי במפח נפש כשאני מרוסקת נפשית גם מלשמוע כל יום כמה שאני אפס לעומתו וגם עצובה כי עד שמצאתי זה מה שקיבלתי.
    אין חוק בעניין על אף שעבדתי רק חודשיים במקום הזה? אין דין ואין דיין במצבים כאלה?
    אציין שיחד איתי עבדה המאהבת שלו שלא אהבה אותי כי אני צעירה מדי וגם היא איימה עלי. והחופף החליט שרוצה להישאר ועשה גם הכל כדי לא ללמד אותי והסתיר ממני דברים.הבוס ידע את זה אבל השתמש בזה נגדי.

3 בספטמבר 2015
  • מנהל הפורום עו"ד גל גורודיסקי 7 בספטמבר 2015

מעסיק מתעלל ומשפיל

"נסיבות בהן סופג העובד יחס קשה ובלתי הולם מצד מעבידו, כגון שימוש בשפה פוגעת ומעליבה כלפי העובד, עשויות להוות נסיבות אחרות ביחסי עבודה, אשר יצדיקו, כי יראו בעובד המתפטר כאילו פוטר מעבודתו", כך נקבע בדב"ע לד/3-49 אהרונוב - אל-קאדר וותד, פד"ע ה 472, 475-476 (1974. מצב של "נסיבות אחרות שביחסי עבודה" , מאופיין במצבים שאינם קשורים בהכרח לזכויות או הטבות אשר ניתנה בעבר לעובד, אלא מצבים בלתי צפויים בחיי עבודה המביאים לתחושה שלפיה התהוותם מצדיקה הבאת חוזה העבודה לסיומו ביוזמת העובד – כאילו המעביד הוא זה שמבקש להפסיק את יחסי העבודה. מספר פסקי דין קבעו כי אמירות פוגעניות ומעליבות כלפי עובד, ובפרט אמירות שמכוונות כלפי העובד על סמך היותו ממוצא מסוים, הינן עילה להתפטרות העובד, שתזכה את העובד בפיצויי פיטורים. אמירות כגון אלו הינן "נסיבות אחרות שביחסי העבודה", כפי שקובע, כאמור, חוק פיצויי פיטורים בסעיף 11. במקרים כגון אלו, ניתן להתפטר ולהגיש תביעה לבית המשפט. במסגרת התביעה ניתן לדרוש כי המעסיק ישלם לעובד פיצויי פיטורים (אם עבד מעל לשנה) ודמי הודעה מוקדמת.

7 בספטמבר 2015
שלום, מה השאלה המשפטית שלך?