פיטורין ללא ביבה - פורום דיני עבודה

שאלה חדשה
  • יעל

נשלח ע"ייעל 14:49, 14 בספטמבר 2015

היי , אני עובדת במקום עבודה מעל שש שנים . מרוצים ממני מאד ומכל הבחינות גם המנהלים הישירים שלי וגם העובדים שתחתיי . אשת המנכ"ל (שעובדת גם היא בעסק - עסק משפחתי) שידועה בשליטתה הבלתי מעורערת בחברה ובבעלה ולמרות שאין ביננו קשרי עבודה ישירים החליטה ככל הנראה שהבעל שלה מעריך אותי יותר מידי והפיטורין שלי כפי הנראה קרבים. רציתי לדעת האם ניתן לפטר ללא סיבה , האם הוא יכול ל"המציא" סיבה ? מה הזכויות שלי במקרה כזה אני רוצה להדגיש שאינני שואלת על הליך השימוע כפרוצדורה אלה על המהות של הפיטורין שכן הסיבה ברור לכולם תהיה מומצאת . איך אני אמורה להגיב בשימוע? תודה

השב
  • 21:12, 15 בספטמבר 2015

הבנת כבר את המצב. אם יאשימו אותך בדברים שקריים תאמרי שזה שקר. אל תסכימי לפיטורין. אבל תקליטי את בשימוע בנייד. למעשה זכית בגדול. זו הזדמנות לקבל את הפיצויים וכל הזכויות מתוקף שהם מפטרים אותך. כי אם תרצי לעזוב בעצמך לא תקבלי פיצויים . מרגע שהבנת שאשתו או הוא זה לא משנה לא רוצים אותך. רחי את הפיצויים ותמצאי עבוד אחרת. ברור שמעבידים ממצאים סיבות. יכולים להגיד כל דבר כמו קיצוצים וכו. כל עוד ישלמו לך הכל זה הזגמנות לעזןב את זוג הפח האלה עכשיו. דלת נסגרת ואחרת נפתחת הכל לטובה.

תגובה
  • 05:58, 16 בספטמבר 2015

העניין זה לא הפיצויים בכל מקרה אני חתומה על סעיף 14 (שנה לאחר שהתחלתי לעבוד) אני גם לא מעוניינת להתפטר השאלה שלי היא האם מעסיק יכול לפטר בלי שום סיבה , גם אם ימציא סיבה כמו שינוי ארגוני לצורך הדוגמא זה ברור שזו המצאה . איך יכול להיות שעובד שעושה עבודתו לשביעות רצון מפוטר ללא סיבה. אני מבקשת לדעת מה עליי לומר בשימוע , מלבד עניין ההקלטה - האם עליי להעלות את הנושא , לומר שאני יודעת שזה בגלל החלטה של אשת הבוס? בתכלס ברור שאם יחליט שאני עוזבת כך יהיה אבל האם אהיה זכאית לפיצוי כספי או פיצויים מוגדלים על סמך העובדות שהצגתי ?

תגובה
  • מנהל הפורום:עו"ד גל גורודיסקי

עו"ד גל גורודיסקי,מנהל הפורום

08:22, 16 בספטמבר 2015

חובתו של מעסיק המעוניין לפטר עובד לזמן אותו לשימוע, הן במגזר הפרטי והן בציבורי. בהזמנה לשימוע על המעסיק להודיע לעובד על הכוונה לפטרו והסיבות לכך. לכל עובד זכות להיות מיוצג בשימוע ע"י עו"ד. במהלך השימוע על המעסיק לשמוע בתום לב ובנפש חפצה את טענותיו של העובד ולערוך רישום של השימוע, ולא רק כדי לצאת ידי חובה, לאחר שההחלטה כבר התקבלה. מעסיק שלא נוהג בהתאם לאמור, נוהג שלא כדין והפיטורים עשויים להחשב כפיטורים שלא כדין המזכים את העובד בפיצוי ובמקרים קיצוניים אף בהחזרה לעבודה.
    דגשים:
    • הדרישות החלות על מעסיק בנוגע לשימוע:
    • על המעסיק לתת לעובד נימוקים מלאים לבחינת האפשרות להפסקת העסקתו זמן סביר לפני השימוע.
    • על המעסיק לאפשר לעובד לעיין במסמכים ומידע עליהם הוא מסתמך.
    • יש להצביע על אירועים מסוימים וספציפיים בהם היה מעורב העובד ועל פיהם המעסיק הגיע למסקנה כי העובד הפר משמעת, ואין די בטענות כלליות.
    • לעובד יש זכות להיות מיוצג על ידי עורך דין בשימוע.
    • אם יש במקום עבודה ועד עובדים, נציג הוועד רשאי להשתתף בשימוע, אם העובד מעוניין בכך.
    • הליך השימוע הוא מתן הזדמנות לעובד להשמיע טענותיו בטרם פיטוריו, ואם העובד אינו מנצל הזדמנות זו, לא תישמע טענתו על אי מתן זכות שימוע.
    • מעסיק המעוניין להקטין היקף משרה של עובד מחוייב לעשות לו שימוע.

תגובה
  • 18:27, 16 בספטמבר 2015

זה אולי טכנית נכון. בעיקר חשוב במקרים שהמעביד רוצה לפטר עובד תוך שלילת פיצויים כי הוא מאשים אותו חסושלום בגניבה או דבר חמור אחר. אבל זו ממש בדיחה. הרי זה שימוע שאם המעביד רוצה להעזיב עובד ולשלם לו פיצויים אז הוא יגיד צמצומים הנה הזכויות שלום...איזה עובד ירצה להשאר ביברה קטנה שיחזירו אותו בכוח...זה אולי טוב למפעלים גדולים כמו תעשיה אווירית. בקצור בוס לא רוצה...תן כסף כחוק ובייביי. מי שלא רוצה אותך שיעוף מהעינים.

תגובה
מנהל הפורום:עו"ד גל גורודיסקי

מנהל הפורום: עו"ד גל גורודיסקי

עורך דין ונוטריון, שותף מייסד - גורודיסקי ושות' - עורכי דין ונוטריונים. בעל תואר ראשון במשפטים וכלכ
למידע נוסף

053-9374943 חיוג
הודעה

מתלבטים לגבי הסכם עבודה? התפטרות? פיצויים? בפורום זה, נענה על שאלותיכם בנושאי זכויות העובד, זכויות נשים יחסי עובד-מעביד, בית דין לעבודה, מהם דמי הבראה ומחלה,  דילמות לגבי מעבר בין משרות וזכויותיכם, חישוב פיצויי פיטורין, סוגיות לגבי חוזי עבודה וזכויות נוספות.