איך מחושבים פיצויים - פורום דיני עבודה

שאלה חדשה
 • רותם

  נשלח ע"ירותם 12:30, 15 באוקטובר 2015

  חבר לעבודה פוטר לאחר עשר שנות עבודה במשרה מלאה. המשכורת בתלוש מחולקת לפי שכר בסיס ושכר שעות נוספות, כאשר סעיף השעות הנוספות הוא קבוע וניתן כל חודש ולא משתנה - והוא לא תלוי באם עשית שעות נוספות או לא (אנחנו מויבים על פי חוזה לכמות שעות חודשית וזהו). החלוקה הזו בתלוש המשכורת נעשתה במהלך השנים. איך יחושבו הפיצויים שלו? לפי המשכורת ברוטו? האם המעסיק יכול להוריד את הסכום בתלוש שניתן על שעות נוספות? האם יורד מס הכנסה מהפיצויים? תודה מראש.

  השב
 • מנהל הפורום:עו"ד גל גורודיסקי

  עו"ד גל גורודיסקי,מנהל הפורום

  14:53, 15 באוקטובר 2015

  מרכיבי השכר לחישוב פיצויי פיטורין: שכר יסוד, תוספת ותק, תוספת יוקר המחיה, תוספת משפחה, תוספת מחלקתית ותוספת מקצועית.
  עמלה/פרמיה/בונוס-הוכרה בפסיקה כתוספת שיש לקחת בחשבון בעניין פ"פ והודעה מוקדמת. חריג- בונוסים או עמלות שניתנים על בסיס תפוקת עובדים ולא תפוקה אישית או כאשר מדובר בבונוס המותנה ברווחיות המעסיק.
  כאשר תוספת ניתנת באופן פיקטיבי היא תחשב חלק מהשכר לצורך פיצויי פיטורים. למשל תוספת רכב למי שאין רכב. שווי שימוש או גילום שווי שימוש של ביגוד או מתנות הוכרו בפסיקה כתוספת ולא כשכר.
  שעות נוספות - תשלום מותנה שאין לכלול אותו בשכר, גם לא תוספת שעות נוספות גלובלית. רק כאשר התוספת היא פיקטיבית בתלוש יש לחשב כחלק משכר היסוד ולא כתוספת.

  תגובה
 • 17:26, 15 באוקטובר 2015

  האם העובדה שבמהלך השנים החברה פתאום חילקה את השכר שלנו באופן שבו יש סעיף של משכורת + שעות גלובלי+ שעות נוספת 150% וזה שכל המרכיבים הנ"ל קבועים ולא משתנים (גם אם אנחנו עושים יותר שעות במהלך החודש, מוכיחה שמדובר במשהו פיקטיבי?

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד הדר פלד טל

מנהל הפורום: עו"ד הדר פלד טל

עוסקת בתחום דיני עבודה משנת 1997. בעלת משרד עורכי דין בתחום משפט העבודה העוסק בייצוג עובדים ומעסיקים
למידע נוסף

077-4013411 חיוג
הודעה

מתלבטים לגבי הסכם עבודה? התפטרות? פיצויים? בפורום זה, נענה על שאלותיכם בנושאי זכויות העובד, זכויות נשים יחסי עובד-מעביד, בית דין לעבודה, מהם דמי הבראה ומחלה,  דילמות לגבי מעבר בין משרות וזכויותיכם, חישוב פיצויי פיטורין, סוגיות לגבי חוזי עבודה וזכויות נוספות.