הפסקות, חופש, משכורת 13 - פורום דיני עבודה

שאלה חדשה
 • נתי

  נשלח ע"ינתי 12:11, 6 ביוני 2016

  הי אני עובד בבית דפוס מזה שמונה שנים, האם מותר לבוס להוריד על הפסקות? האם מותר לבוס להוריד לי חצי שעת הפסקה על יום חופש שלי ? איך מחושב משכורת 13 ?

  השב
 • מנהל הפורום:עו"ד גל גורודיסקי

  עו"ד גל גורודיסקי,מנהל הפורום

  15:41, 8 ביוני 2016

  הפסקות לצורך שימוש בשירותים או לצורך תפילה ניתנות לכלל העובדים ללא קשר לסוג העבודה או אורך יום העבודה. הפסקות רגילות (ללא מטרה מוגדרת) ניתנות לעובדים המועסקים לפחות 6 שעות ביום, אם הם עובדי כפיים, ומעל 8 או 9 שעות ביום אם הם עובדים אחרים. עובד בעבודה שאינה עבודת כפיים המועסק מעל 9 שעות ביום, אם הוא מועסק בשבוע עבודה בן 5 ימים; עובד בעבודה שאינה עבודת כפיים המועסק מעל 8 שעות ביום, אם הוא מועסק בשבוע עבודה בן 6 ימים.ב מהלך ההפסקה מותר לעובד לצאת ממקום העבודה, אלא אם כן נוכחותו במקום העבודה הכרחית והמעסיק דרש ממנו להישאר. זמן ההפסקה אינו מהווה חלק משעות העבודה (כלומר העובד אינו זכאי לשכר במהלך שהותו בהפסקה), אלא אם כן המעסיק דרש ממנו להישאר בעבודה. למרות זאת, הפסקות קצרות המוסכמות על-ידי המעסיק הן חלק משעות העבודה והמעסיק חייב לשלם עבורן.
  משכורת 13 הינה הטבה מכח הסכם אישי ו/או קיבוצי ואינה זכות קנויה מכח חוק לכלל העובדים במשק (בניגוד לחופשה, דמי הבראה, וכדומה). לפיכך, יש לבחון את תנאי ההסכם הספציפי מכח נשאבת הזכות, על מנת להבין מה בדיוק סוכם, הן לגבי גובהה ואופן חישובה והן לעניין מועד תשלומה

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד הדר פלד טל

מנהל הפורום: עו"ד הדר פלד טל

עוסקת בתחום דיני עבודה משנת 1997. בעלת משרד עורכי דין בתחום משפט העבודה העוסק בייצוג עובדים ומעסיקים
למידע נוסף

077-4013411 חיוג
הודעה

מתלבטים לגבי הסכם עבודה? התפטרות? פיצויים? בפורום זה, נענה על שאלותיכם בנושאי זכויות העובד, זכויות נשים יחסי עובד-מעביד, בית דין לעבודה, מהם דמי הבראה ומחלה,  דילמות לגבי מעבר בין משרות וזכויותיכם, חישוב פיצויי פיטורין, סוגיות לגבי חוזי עבודה וזכויות נוספות.