האם חוקי להוריד שכר בצורה כזו עבור פנסיה? - פורום דיני עבודה

שאלה חדשה
 • חיים

  נשלח ע"יחיים 09:55, 10 בדצמבר 2013

  שלום, אני עוסק בתחום מסויים בתור תחביב, ואחראי על מספר אירועים בחודש. מדובר בקבוצה גדולה של אנשים שעוסקים באותו התחום תחת אותו המעסיק. בחוזה העבודה לא רשום מהו השכר, אלא רשום שהשכר יקבע לפי טבלאות שכר שיתעדכנו מעת לעת. לאיש אין מושג היכן הטבלאות האלו, אולם שנים רבות השכר ברוטו הוא 100 ש"ח. וכל האנשים שעוסקים בזה מרוויחים את אותו שכר. אולם, יש הבדל אחד: נערים וחיילים שעוסקים בכך, ומפאת גילם לא מקבלים פנסיה חובה, מרוויחים שכר ברוטו 100 ש"ח. לעומת זאת, מי שכן זכאי לפנסיה חובה, מקבל שכר ברוטו נמוך יותר, כשההפרש בין הסכום ברוטו שמתקבל בפועל לבין 100 ש"ח הוא חלק המעביד בפנסיה. כלומר, המעביד משלם בכל מקרה 100 ש"ח נטו: אם מדובר באדם צעיר שלא מקבל פנסיה, כל ה 100 ש"ח יתקבלו על ידי העובד כשכר הברוטו שלו. אולם אם מדובר באדם שכן מקבל פנסיה, העובד יקבל שכר ברוטו נמוך יותר, והמעסיק בכל מקרה ישלם 100 ש"ח, הכוללים כבר בתוכם מבחינת המעסיק גם את חלק המעסיק בהפרשה לפנסיה. כמו כן, שכר זה לא השתנה שנים רבות, ולפני מספר שנים, בטרם נכנס לתוקפו חוק הפנסיה, כלל לא היו מפרישים לפנסיה והשכר ברוטו היה 100 ש"ח. האם הדבר חוקי או לא? האם המעסיק יכול להוריד כך את שכר הברוטו, על מנת שמכיסו יצא בדיוק אותו סכום, בין אם עליו להפריש לפנסיה עבור העובד ובין אם לאו?

  השב
 • 10:33, 12 בדצמבר 2013

  פנסיה היא זכות סוציאלית אשר מגיעה לעובדים אולם עלותה למעביד אינה מבוטלת. יש לבחון מה סוכם עמך בעת תחילת עבודה. אם השכר שהוסכם עליו היה נטו, יהיה על המעסיק לשלם את הזכויות הסוציאליות מעבר לסכום שתראה בחשבון בסוף החודש, אולם אם סוכם על שכר ברוטו, ההפרשה לפנסיה תיכלל בו.
  073-2505373

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד הדר פלד טל

מנהל הפורום: עו"ד הדר פלד טל

עוסקת בתחום דיני עבודה משנת 1997. בעלת משרד עורכי דין בתחום משפט העבודה העוסק בייצוג עובדים ומעסיקים
למידע נוסף

077-4013411 חיוג
הודעה

מתלבטים לגבי הסכם עבודה? התפטרות? פיצויים? בפורום זה, נענה על שאלותיכם בנושאי זכויות העובד, זכויות נשים יחסי עובד-מעביד, בית דין לעבודה, מהם דמי הבראה ומחלה,  דילמות לגבי מעבר בין משרות וזכויותיכם, חישוב פיצויי פיטורין, סוגיות לגבי חוזי עבודה וזכויות נוספות.