שימוש בתמונות תחת creative commons - פורום זכויות יוצרים וקניין רוחני

שאלה חדשה
  • שלום

נשלח ע"ישלום 16:40, 6 בפברואר 2014

אני עורך של אתר שכולל באנרים וכתבות, ולפעמים זקוק לתמונות מסוימות. האם מותר לי להשתמש בתמונה שנמצאת תחת רישיון creative commons (למשל, מתוך פליקר) גם אם לא הותרה ע"י הצלם לשימוש מסחרי? או, במילים אחרות: האם העלאת תמונה באתר כמו שלי נחשבת לשימוש מסחרי - או שהכוונה במילה 'מסחרי' היא רק כשיש זיקה ישירה בין התמונה לפלטפורמה (למשל, בעטיפת ספר או על שלט חוצות)? תודה!

השב
  • מנהל הפורום:עו"ד מיכל לוצאטו

עו"ד מיכל לוצאטו,מנהל הפורום

14:21, 10 בפברואר 2014

שלום,

ככלל, למעט השימושים המותרים המנויים בחוק זכות יוצרים, כל שימוש אחר אשר כלול בזכותו הבלעדית של בעל זכות היוצרים דרוש אישור מבעל הזכות. כלומר, אם הצלם, קרי בעל הזכות, לא אישר שימוש מסחרי, אינך יכול לעשות שימוש מסחרי בתמונה (אלא אם כן מדובר ב"שימוש מותר" אשר אינו מצריך קבלת רשות מבעל הזכות, דוגמת השימוש ההוגן, אך עליו לעמוד במספר קריטריונים של החוק והפסיקה).

משמעות הביטוי "שימוש מסחרי"- חוק זכות יוצרים אינו מגדיר מהו "שימוש מסחרי", אולם הנטייה בספרות ובפסיקה היא להתייחס לשימוש מסחרי כאל שימוש אשר מניב תועלת/רווח למשתמש, לאו דווקא באופן ישיר. כלומר, גם אם התמונה עצמה אינה משמשת למכירת המוצר (למשל כריכה של ספר), אלא מופיעה באתר המוכר כחלק ממכלול עיצוב האתר, עדיין יש סיכוי רב ששימוש מסוג זה ייחשב למסחרי.

כמובן שכל מקרה נבחן בהתאם לנסיבותיו.

* האמור באתר אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא.

תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מיכל לוצאטו

מנהל הפורום: עו"ד מיכל לוצאטו

בעלת תואר בוגר במשפטים LL.B ותואר בוגר במנהל עסקים B.A, המרכז הבינתחומי הרצליה, 2010, בהצטיינות יתר
למידע נוסף

053-9373371 חיוג
הודעה

המצאת המצאה, חיברת יצירה, השקת מוצר או אתר אינטרנט מכובד. הזכות שלך, כמו גם המוניטין על כף המאזניים ועל כולם יש לשקול ולהגן. זכויות יוצרים, סימני מסחר, פטנטים, עוולה מסחרית, מדגמים, גניבת עין ועוד יהיו בין הנושאים בפורום זה.

גולשים יקרים! הפורום בעבודת תחזוקה - נשוב לתת מענה בימים הקרובים