• 19 בפברואר 2014

  זכויות יוצרים

  שלום
  אני מקים הרכב מוזיקלי ובשבילו אני שולח סקיצות לנגנים כדי שישמעו ויתרשמו. השירים שלי לא רשומים כרגע באקו"ם או משהו בסגנון כי בעיקר כתבתי למגירה עד עכשיו. איך אני מגן במקרה שאחד המוזיקאים שאיתו יצרתי קשר מחליט להשתמש בסקיצה ששלחתי לו לשימושים אחרים?
  האם מספיק שיש לי הוכחה ששלחתי לו את הסקיצה במייל?
  תודה רבה על העזרה

  19 בפברואר 2014
 • מנהל הפורום עו"ד מיכל לוצאטו 20 בפברואר 2014

  זכויות יוצרים

  יניב שלום,

  בניגוד לזכויות קניין רוחני אחרות כגון פטנט, סימן מסחר או מדגם, זכות היוצרים אינה קמה ליוצר בעת הרישום אלא מעת קיבוע היצירה (כלומר הענקת ביטוי מוחשי לרעיון). כלומר, מהרגע שיצרת את השיר הפכת לבעל זכות יוצרים בו.
  רישום זכות היוצרים (למשל באקו"ם או במשרד זכויות היוצרים האמריקאי) חשוב בעיקר לצרכים ראייתים (ובארה"ב על מנת לפתוח בהליך תביעה).
  על מנת להוכיח כי אתה בעל זכות היוצרים, עליך לעמוד בדרישות החוק וכן להוכיח את מועד היצירה.
  העובדה כי יש לך מייל המתעד את מועד שליחת הסקציה היא חיובית ויכולה לסייע, אולם תמיד יש להסתכל על כל נסיבות העניין. בקבצים דיגיטליים יש אפשרות להכניס נתונים כגון תאריך, שעה, מחבר וכו' (לעיתים מתעדכנים אוטומטית), ומומלץ להקפיד על כך, וכן על תיעוד מסודר ומפורט של יצירותיך.

  בהצלחה.

  * האמור באתר אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא.

  20 בפברואר 2014
forum moderator שלום, מה השאלה המשפטית שלך?