זכויות בעבודות אמנות - פורום זכויות יוצרים וקניין רוחני

שאלה חדשה
 • ירדן

  נשלח ע"יירדן 18:38, 22 בפברואר 2014

  סבא שלי יצר כאלף גלויות עם תמונות של נופי ארץ ישראל ותמונות אישים, והוציא אותן לאור במחצית ראשונה של המאה -20. בחלק גדול מהתמונות שעל גבי הגלויות - הוא ביים את התמונות - הציב ניצבים, ואף ביצע פוטומונטאז' בתמונות [אפשר להווכח בכך בהתבוננות מקרוב, וגם יש לנו שאריות של עבודות ההדבקה). הוא נפטר בשנת 1979. כיום כול הגגליות הללו הן פריט אספנות יקר ערך. יש אתרי אינטרנט יוקרתיים, וגם פירסומים בדפוס, שמשתמשים בצילומי התמונות לצרכיהם, מבלי לקבל רשות מאיתנו ומבלי לשלם על כך. מה עלינו, ילדיו ונכדדיו לעשות? כיצד עלינו לפעול? האם לתבוע, האם להתריע בשער בת רבים? תודה רבה מראש.

  השב
 • מנהל הפורום:עו"ד מיכל לוצאטו

  עו"ד מיכל לוצאטו,מנהל הפורום

  18:14, 24 בפברואר 2014

  ירדן שלום,

  חוק זכות יוצרים קובע כי זכות יוצרים ביצירה תהא למשך חייו של היוצר וכן שבעים שנים לאחר מותו (להוציא יצירות מסוג תקליט ויצירה של המדינה אשר יזכו להגנה רק של חמישים שנה לאחר מותו). המשמעות היא שיורשיו החוקיים של היוצר שנפטר הפכו לבעלי זכות היוצרים, והם יכולים להיכנס בנעלי היוצר במקרה של הפרה ולתבוע פיצויים.

  כמו כן, החוק מאפשר לקרובי משפחתו של הנפטר ("קרוב משפחה" – בן זוג, צאצא, הורה או אח) להגיש תובענה בשל הפרת זכותו המוסרית של היוצר, גם אם הם אינם יורשיו. הזכות מוסרית ביחס ליצירה היא זכות היוצר:

  (1) כי שמו ייקרא על יצירתו בהיקף ובמידה הראויים בנסיבות העניין- כך שאם לא ציינו את שמו של סבך מדובר בהפרת הזכות המוסרית.
  (2) כי לא יוטל פגם ביצירתו ולא ייעשה בה סילוף או שינוי צורה אחר, וכן כי לא תיעשה פעולה פוגענית ביחס לאותה יצירה, והכל אם יש באילו מהם כדי לפגוע בכבודו או בשמו של היוצר.

  על מנת להחליט כיצד יש לפעול במקרה שלכם, מומלץ לפנות לייעוץ אצל עו"ד המתמחה בתחום.

  בהצלחה

  * האמור באתר אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא.

  תגובה
 • 10:36, 28 בפברואר 2014

  עו"ד לוצאטו היקרה,

  אני מודה לך מאוד על תשובתך המפורטת.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מיכל לוצאטו

מנהל הפורום: עו"ד מיכל לוצאטו

בעלת תואר בוגר במשפטים LL.B ותואר בוגר במנהל עסקים B.A, המרכז הבינתחומי הרצליה, 2010, בהצטיינות יתר
למידע נוסף

053-9373371 חיוג
הודעה

המצאת המצאה, חיברת יצירה, השקת מוצר או אתר אינטרנט מכובד. הזכות שלך, כמו גם המוניטין על כף המאזניים ועל כולם יש לשקול ולהגן. זכויות יוצרים, סימני מסחר, פטנטים, עוולה מסחרית, מדגמים, גניבת עין ועוד יהיו בין הנושאים בפורום זה.