ציור של תמונה מוכרת - פורום זכויות יוצרים: קניין רוחני ודיני אינטרנט

שאלה חדשה
  • תמי

    נשלח ע"יתמי 17:43, 26 במרץ 2014

    שלום אני אוהבת ליצור בגרפיקה גירסה משלי לציורים/צילומים של אמנים אחרים, כל הפיקסלים שאני יוצרת הם שלי ואני לא משתמש בשום דבר מהתמונה המקורית, אבל הגירסה שאני יוצאת מאוד דומה לגירסה המקורית, האם מותר למכור ציור גרפיקה כזה שמבוסס על ציור של מישהו אחר?

    השב
  • מנהל הפורום:עו"ד מיכל לוצאטו

    עו"ד מיכל לוצאטו,מנהל הפורום

    16:52, 27 במרץ 2014

    תמי שלום,

    נראה כי הגרפיקה שלך נופלת להגדרה של "יצירה נגזרת" לפי חוק זכות יוצרים: "עשיית יצירה נגזרת היא עשיית יצירה מקורית המבוססת באופן מהותי על יצירה אחרת, כגון תרגום או עיבוד."

    עשיית יצירה נגזרת היא פעולה הנחשבת לאחת מהזכויות הבלעדיות של היוצר המקורי, ועשייתה ללא קבלת היתר/רישיון מבעל זכות היוצרים תחשב להפרת זכות זו.

    אולם, חוק זכות יוצרים מאפשר לעשות שימוש ביצירה מוגנת במקרים מסוימים, ללא קבלת רשות מבעל זכות היוצרים וללא תשלום תמורה.
    סעיף 19 לחוק קובע כי שימוש ביצירה למטרות כגון לימוד עצמי, מחקר, ביקורת, סקירה, דיווח עיתונאי, הבאת מובאות, או הוראה ובחינה על ידי מוסד חינוך, יכול להיחשב ל"שימוש הוגן". כך למשל לעיתים רבות, ניתן לראות ביצירת אומנות כיצירה המביעה ביקורת או עמדה כלשהי, ולכן השימוש ביצירה קודמת יכול להיחשב להוגן (אולם עליו לעמוד בקריטריונים שנקבע בחוק ובפסיקה). יש לציין כי רשימת המטרות אינה רשימה סגורה, ובית המשפט רשאי לקבל מטרות נוספות.

    קביעת הוגנות השימוש אינה מדע מדויק, אולם ניתן לגזור מספר הנחיות מהחוק ומהפסיקה: חוק זכות יוצרים קובע כי לצורך בחינת הוגנות השימוש יש להתחשב בשיקולים הבאים: (1) מטרת השימוש ואופיו (2) אופי היצירה שבה נעשה השימוש (3) היקף השימוש, מבחינה איכותית וכמותית, ביחס ליצירה בשלמותה (4) השפעת השימוש על ערכה של היצירה ועל השוק הפוטנציאלי שלה.

    חשוב לציין כי הפסיקה קבעה בעבר כי הוגנות השימוש תלויה רבות במידת הטרנספורמטיביות של היצירה החדשה, כלומר עד כמה היצירה החדשה שונה מהיצירה המקורית [ר' ע"א 9183/09‏ ‏The Football Association Premier League Limited‏ נ' פלוני (13.05.2012)].

    לכן, ככל שהיצירה שלך תהיה מקורית, לא תעשה שימוש נרחב ביצירה אחרת וכן לא תשפיע לרעה על ערכה של היצירה ועל השוק הפוטנציאלי שלה (לא "תגנוב" לקוחות כפי שאנשים המפיצים עותקים פיראטיים של דיסקים/סרטים/תוכנה וכו' עושים), כך יגדל הסיכוי ששימוש זה ייחשב לשימוש הוגן.

    ככל שמדובר בהעתק של ציור/צילום, הרי שרוב הסיכויים שפעולה זו לא תחשב לשימוש הוגן אלא לעשיית יצירה נגזרת.

    כמו כן יש לשמור על זכותו המוסרית של היוצר המקורי, ולציין את שמו.

    בהצלחה.

    * האמור באתר אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא.

    תגובה
  • 17:00, 27 במרץ 2014

    תודה רבה!

    תגובה
  • 17:02, 27 במרץ 2014

    נזכרתי בעוד שאלה, מה אם בתאור הציור החדש אתן בתאור שלו קרדיט ליצירה ממנה לקחתי את ההשראה?

    תגובה
  • מנהל הפורום:עו"ד מיכל לוצאטו

    עו"ד מיכל לוצאטו,מנהל הפורום

    18:37, 27 במרץ 2014

    מדובר בשתי זכויות נפרדות: הזכות המוסרית והזכות לעשיית יצירה נגזרת.

    כפי שציינתי, לא ניתן ליצור יצירה נגזרת ללא קבלת אישור מבעל זכות היוצרים. ציון שמו אינו מכשיר פעולה זו (אולם אי ציון שמו מהווה פגיעה נוספת בזכותו המוסרית).

    בברכה.

    * האמור באתר אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא.

    תגובה
  • 16:21, 30 במרץ 2014

    תודה! ושאלה אחרונה:
    אם אני עושה גירסה מודרנית למונה ליזה או לציורים קלאסים אחרים,
    האם גם עליהם יש זכויות יוצרים?

    תגובה
  • מנהל הפורום:עו"ד מיכל לוצאטו

    עו"ד מיכל לוצאטו,מנהל הפורום

    16:33, 30 במרץ 2014

    תמי שלום,

    כפי שכתבתי הוגנות השימוש תלויה רבות במידת הטרנספורמטיביות של היצירה החדשה, כלומר עד כמה היצירה החדשה שונה מהיצירה המקורית. ככל שיצירתך תהיה שונה, חדשנית ומקורית, כך יפחת הסיכוי להפרת זכות היוצרים.

    בהצלחה.

    * האמור באתר אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא.

    תגובה
  • 14:39, 31 במרץ 2014

    האם על ה- "מונה ליזה [נוצרה / פורסמה בפומבי בתאריך 1507] " יש זכות-יוצרים וזכות מוסרית?

    תגובה
  • מנהל הפורום:עו"ד מיכל לוצאטו

    עו"ד מיכל לוצאטו,מנהל הפורום

    16:35, 31 במרץ 2014

    רונן שלום,

    חוק זכות יוצרים התשס"ח-2007 קובע כי זכות יוצרים ביצירה תהא למשך חייו של היוצר וכן שבעים שנים לאחר מותו. תקופת הזכות המוסרית זהה לזו של זכות היוצרים ביצירה.

    היות והמונה ליזה נוצרה במאה ה-16, הרי ששתי הזכויות כבר לא בתוקף.

    בברכה.

    * האמור באתר אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא.

    תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מיכל לוצאטו

מנהל הפורום: עו"ד מיכל לוצאטו

בעלת תואר בוגר במשפטים LL.B ותואר בוגר במנהל עסקים B.A, המרכז הבינתחומי הרצליה, 2010, בהצטיינות יתר
למידע נוסף

053-9373371 חיוג
הודעה

מנהלת הפורום תחזור להשיב על השאלות בתאריך 29.05.17 עמכם הסליחה

המצאת המצאה, חיברת יצירה, השקת מוצר או אתר אינטרנט מכובד. הזכות שלך, כמו גם המוניטין על כף המאזניים ועל כולם יש לשקול ולהגן. זכויות יוצרים, סימני מסחר, פטנטים, עוולה מסחרית, מדגמים, גניבת עין ועוד יהיו בין הנושאים בפורום זה.