העתקת מאמר - פורום זכויות יוצרים וקניין רוחני

שאלה חדשה
  • רוני עופרים

נשלח ע"ירוני עופרים 09:12, 17 בנובמבר 2014

שלום לפני כמה חודשים שלחתי לינק של מאמר לחברה שאני פרילנסרית שלה, על מנת שיפרסמו את הלינק בדף הפייסבוק שלהם, במטרה לפרסם את הקורס שאני מנחה אצלם. הם העתיקו את הכתבה מילה במילה לאתר שלהם, בנוסף פרסמו את הקורס עם השם שלי בעוד שלקחו מרצה אחר במקומי. האם יש לי עילה לתביעה? תודה רוני

השב
  • מנהל הפורום:עו"ד מיכל לוצאטו

עו"ד מיכל לוצאטו,מנהל הפורום

09:54, 17 בנובמבר 2014

רוני שלום,

לא ברור משאלתך האם פרסום הכתבה באתר נעשה ללא ציון שמך, או שמא ציינו את שמך אך בסופו של דבר בחרו להעסיק מרצה אחר.

כמו כן, לא ברור איזו הרשאה/רישיון שימוש הענקת לאותה חברה- האם ביקשת שיפרסמו את המאמר? האם הדגשת כי מדובר בשימוש בקישור בלבד בעמוד הפייסבוק?

במידה והמאמר פורסם ללא אזכור שמך, הרי שמדובר בהפרת זכותך המוסרית כיוצרת.

במידה והמאמר פורסם באופן מסוים ללא רשותך, הרי שמדובר בהפרת זכות היוצרים שלך.

מעבר לכך, פרסום הקורס עם שמך כאשר אינך משמשת עוד כמרצה עלול לעלות לכדי הטעיה ושימוש במוניטין שלך שלא כדין.

בברכה.

* האמור באתר אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא.

תגובה
  • 20:16, 17 בנובמבר 2014

היי מיכל,
    אסביר בפירוט רב יותר:
    יש לי עסק פרטי ואתר שבו תכנים מקוריים שכתבתי.
    במקביל הועסקתי כפרילנסר בחברה העוסקת בתחום אחר (משיק אך שונה מהעסק הפרטי שלי). הם ביקשו ממניחומרים כתובים ואני אמרתי להם שהם יכולים לעיין באתרי הפרטי ולקבל רעיונות למאמרים שאוכל לספק להם, כמו כן ציינתי בפניהם שאם יהיו מעוניינים לפרסם כתבה שעלתה באתרי, אשלח להפ תקציר חדש עבורה, עם תוכן ייחודי המפנה לכתבה המלאה באתרי.
    בפועל הם פשוט שכפלו את תוכן הכתבה שלי, ללא ידיעתי ופרסמו את המאמר בפייסבוק שלהם, עם קישור לאתרם ולא לאתר שלי.
    הם ציינו את שמי ככותבת אבל לא קישרו אל הדף באתר שלי שבו מופיע המאמר ולא נתנו הפניית קנוניקל בקוד, שתעיד שהדף שלי הוא המקור.

תגובה

12:03, 18 בנובמבר 2014

היי רוני,

תודה על הפירוט.

כפי שכתבתי לך בתשובתי, היות והמאמר פורסם ללא רשותך, הרי שמדובר בהפרת זכות היוצרים שלך.

כמו כן, ייתכן ויהיה ניתן לראות בהפנייתם לאתרם ולא לאתרך, כעוולה מסוג עשיית עושר ולא במשפט, אם מטרת פרסום הכתבה היא למשוך לקוחות למשל.

מעבר לכך, במידה וקיים ביניכם הסכם התקשרות (ומומלץ מאוד שיהיה) יש לבחון את תנאיו ולראות האם הייתה הפרה כלשהי של אחד מסעיפי ההסכם.

בברכה.

* האמור באתר אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא.

תגובה
  • 23:15, 18 בנובמבר 2014

תודה מיכל,
    לאחר שפניתי אליהם הם חזרו אלי עם מייל התנצלות והסירו את התוכן מהאתר ומהפייסבוק. האם עדיין קיימת עילה לתביעה?

תגובה

11:04, 19 בנובמבר 2014

רוני שלום,

לכאורה, גם אם הם תיקנו את טעותם עדיין בוצעה הפרה ולכן ע"פ החוק אתה זכאי לפיצוי (בגין הפרה זו) ללא הוכחת נזק עד גובה של 100,000 ש"ח.

בפועל, היות והם תיקנו את טעותם במהרה, והיות וכנראה לא נגרם לך נזק גדול או בכלל (תקן אותי אם אני טועה) סביר להניח כי ביהמ"ש לא ייטה לפסוק עבורך פיצוי גבוה אם בכלל.

על מנת להעריך את סיכויי וכדאיות תביעתך, וכן את הפיצוי המשוער (אם אכן ניתן להעריכו), מומלץ להתייעץ עם עו"ד הבקיא בתחום.

בברכה.

תגובה
  • 19:47, 19 בנובמבר 2014

תודה רבה!

תגובה

15:11, 20 בנובמבר 2014

בשמחה.

תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מיכל לוצאטו

מנהל הפורום: עו"ד מיכל לוצאטו

בעלת תואר בוגר במשפטים LL.B ותואר בוגר במנהל עסקים B.A, המרכז הבינתחומי הרצליה, 2010, בהצטיינות יתר
למידע נוסף

053-9373371 חיוג
הודעה

המצאת המצאה, חיברת יצירה, השקת מוצר או אתר אינטרנט מכובד. הזכות שלך, כמו גם המוניטין על כף המאזניים ועל כולם יש לשקול ולהגן. זכויות יוצרים, סימני מסחר, פטנטים, עוולה מסחרית, מדגמים, גניבת עין ועוד יהיו בין הנושאים בפורום זה.