זכויות של מרואיין - פורום זכויות יוצרים וקניין רוחני

שאלה חדשה
 • רועי

  נשלח ע"ירועי 12:39, 18 בדצמבר 2014

  האם למרואיין יש זכויות יוצרים בראיון עמו? האם הן משותפות עם המראיין? אם כן, האם המראיין והמרואיין יכולים לפרסם כל אחד כרצונו?

  השב
 • מנהל הפורום:עו"ד מיכל לוצאטו

  עו"ד מיכל לוצאטו,מנהל הפורום

  14:02, 18 בדצמבר 2014

  רועי שלום,

  זוהי שאלה מעניינת בהחלט.

  קיימת גישה לפיה המראיין והמרואיין הם "בעלים משותפים" של היצירה (הראיון עצמו). חוק זכות יוצרים אינו מסדיר את היחסים בין הבעלים המשותפים, לכן בכל מקרה שכזה רצוי כי הצדדים יסדירו את היחסים ביניהם במנגנון חוזי.

  במידה ולא עשו כן, ככל הנראה יש להסיק מהדינים המתייחסים לבעלות משותפת בנכסים, כך שבעל זכות היוצרים יכול לעשות שימוש סביר ביצירה, כל עוד הוא אינו מונע משותפו לעשות את אותו השימוש.

  לטעמי, כאשר מדובר ביחסים של מראיין-מרואיין, וברור לצדדים כי המראיין מעוניין לפרסם את הראיון ופעמים רבות הוא זה שיוזם את הראיון (ואף דורש בלעדיות במקרים רבים), פרסום קודם/מקביל של הראיון ע"י המרואיין עצמו יכול להיחשב לפעולה שנעשתה בחוסר תו"ל ו/או שלא באופן סביר.

  כמובן שכל מקרה נבחן ביחס להסכמות שבין הצדדים (בכתב ו/או בע"פ), וכן בהתאם לנסיבות המקרה.

  בברכה.

  * האמור באתר אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מיכל לוצאטו

מנהל הפורום: עו"ד מיכל לוצאטו

בעלת תואר בוגר במשפטים LL.B ותואר בוגר במנהל עסקים B.A, המרכז הבינתחומי הרצליה, 2010, בהצטיינות יתר
למידע נוסף

053-9373371 חיוג
הודעה

המצאת המצאה, חיברת יצירה, השקת מוצר או אתר אינטרנט מכובד. הזכות שלך, כמו גם המוניטין על כף המאזניים ועל כולם יש לשקול ולהגן. זכויות יוצרים, סימני מסחר, פטנטים, עוולה מסחרית, מדגמים, גניבת עין ועוד יהיו בין הנושאים בפורום זה.