• 15 בינואר 2015

    זכויות יוצרים על שם ספר

    שלום, אנחנו קבוצה של הורים מתנדבים שרוצים לעשות בישוב שלנו הצגה חובבנית בהתבסס על "האריה שאהב תות" (הספר של תרצה אתר). האם אנחנו צריכים זכויות יוצרים בשביל זה?? מדובר על משהו קהילתי וללא מטרות רווח. אודה על תשובה!

    15 בינואר 2015
  • מנהל הפורום עו"ד מיכל לוצאטו 18 בינואר 2015

    זכויות יוצרים על שם ספר

    הראל שלום,

    יצירת הצגה המבוססת על ספר נחשבת ל"יצירה נגזרת". עשיית יצירה נגזרת היא עשיית יצירה מקורית המבוססת באופן מהותי על יצירה אחרת, אשר נחשבת לאחת מהזכויות הבלעדיות של היוצר המקורי, ועשייתה ללא קבלת היתר/רישיון מבעל זכות היוצרים תחשב להפרת זכות זו.

    אולם, סעיף 19(א) לחוק זכות יוצרים, התשס"ח–2007 קובע אילו שימושים כן ייחשבו לשימושים מותרים, גם ללא קבלת היתר מבעל הזכות:

    "שימוש הוגן ביצירה מותר למטרות כגון אלה: לימוד עצמי, מחקר, ביקורת, סקירה, דיווח עיתונאי, הבאת מובאות, או הוראה ובחינה על ידי מוסד חינוך." במסגרת בחינת הוגנות השימוש קובע סעיף 19(ב) כי בין היתר יש להתייחס למטרת השימוש ואופיו (אופי מסחרי למשל), אך זאת רק במידה והשימוש עבר את תנאי הסף של סעיף 19(א).

    ניתן לראות כי שימוש כללי שלא למטרות רווח אינו נכלל במסגרת השימושים המותרים הספציפיים (אך יש לזכור כי מדובר ברשימה פתוחה לכן יש מקום לשיקול דעתו של בית המשפט), אך הוא כן נלקח בחשבון לצורך חישוב הפיצויים. כמו כן, כבר נקבע בעבר בפסיקה כי לא כל שימוש שלא למטרות רווח הוא בהכרח שימוש הוגן, במיוחד כאשר התשלום עבור זכות היוצרים הינו קטן.

    לדוגמא באתר אקו"ם אף מציינים: "כאשר השימוש מיועד למטרה התנדבותית או הומניטרית, או כאשר מדובר בסרט שאינו מיועד למטרות רווח, כגון סרט סטודנטים וכדומה, הדבר נלקח בדרך כלל בחשבון בהצעת המחיר".

    הצעתי היא לפנות להוצאה לאור, להסביר את עובדות המקרה ולבקש רישיון שימוש על מנת שלא להיחשף לתביעות מיותרות.

    בברכה,

    * האמור באתר אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא.

    18 בינואר 2015
שלום, מה השאלה המשפטית שלך?