אפליקציה - פורום זכויות יוצרים וקניין רוחני

שאלה חדשה
  • רוני

נשלח ע"ירוני 15:16, 10 במאי 2015

היי, אני חשבתי על רעיון לאפליקציה ומאוד רציתי לבצע את הרעיון דרך חברה לפיתוח אפליקציות. האפליקציה היא בתחום של מתן שירות/ארגון ולא משחק או רשת חברתית וכדומה לאחר חיפוש נוסף (כי כבר חיפשתי לפני ולא מצאתי בהתחלה), ראיתי שקיימת אפליקציה עם אותם הרעיונות ואותה המטרה במקום אחר בעולם. השאלה שלי היא האם אני עדיין יכולה לנסות לפתח אותה ולהפיץ אותה בישראל (בלבד) או שזה נחשב להפרת זכויות יוצרים?

השב
  • מנהל הפורום:עו"ד מיכל לוצאטו

עו"ד מיכל לוצאטו,מנהל הפורום

15:02, 11 במאי 2015

רוני שלום,

זכות יוצרים אינה מגנה על רעיון, אלא על דרך הביטוי של הרעיון, והיא יכולה להינתן בגין עבודות מסוגים שונים, כגון: יצירה ספרותית, קולנועית, דרמטית וכו'.

אפליקציה/תוכנת מחשב, יכולה להיחשב ליצירה ספרותית ולקבל הגנה על קוד המקור שלה שנחשב למלל היצירה. מעבר לכך, ישנם אלמנטים נוספים עליהם ניתן להגן, כמו למשל העיצוב של האפליקציה, התכנים הקיימים בה וכו', אולם כפי שכתבתי על הרעיון עצמו לא ניתן להגן בזכות יוצרים.

כמו כן, ישנן אפליקציות אשר יכולות להירשם כפטנט בגין אלמנט טכנולוגי מסוים (כמו למשל אלגוריתם חדשני שפותח במיוחד), ולכן יש לבדוק האם הטכנולוגיה שעומדת מאחורי האפליקציה אינה מוגנת בפטנט.

במידה וברצונך ליצור אפליקציה המבוססת על רעיון קיים, יש לוודא כי לא מפרים את זכות היוצרים באלמנטים השונים, וכן כי לא מפרים זכויות נוספות, כגון סימני מסחר רשומים/מוכרים היטב, וכן כי לא מבצעים שימוש שלא כדין במוניטין המתחרה.

לשם כך אני ממליצה לפנות לייעוץ משפטי טרם פיתוח האפליקציה, על מנת להימנע ככל הניתן מטענות הפרה עתידיות.

בהצלחה.

* האמור באתר אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא.

תגובה
  • 17:24, 11 במאי 2015

היי,
    תודה רבה על התשובה.
    אשמח לשאול עוד שאלה- אני מעוניינת להיפגש עם מספר חברות לפיתוח אפליקציות, על מנת לבחור את המתאימה ביותר.
    האם יש איזה שהוא צורך או אפשרות להחתים את החברות האלו על הסכם סודיות או הסכם דומה, על מנת שלא יעשו שימוש במה שנאמר בפגישה זו? ואם כן איפה ניתן למצוא ניסוח כללי להסכם כזה או על מה כדאי לשים דגש בהסכם כזה?
    תודה רבה

תגובה
  • מנהל הפורום:עו"ד מיכל לוצאטו

עו"ד מיכל לוצאטו,מנהל הפורום

09:11, 12 במאי 2015

ככלל מומלץ להחתים את הנחשפים לרעיון על הסכם סודיות, במיוחד בשלבים ההתחלתיים.

אינני ממליצה להשתמש ב"הסכם כללי" שכן על ההסכם, ככל הסכם, להיכתב בהתאם לסיטואציה המשפטית הספציפית. עקרונות ההסכם תלויים בין היתר, בזהות הצדדים, מהות הרעיון, שלב הרעיון, ההגנות השונות הקיימות (האם הוגשה בקשה לרישום פטנט/האם הוענק פטנט/האם נרשם סימן מסחר/האם קיימות זכויות יוצרים וכו'), וכמובן במידע אשר אמור להיחשף בפגישות השונות.

מסיבה זו אני ממליצה כי תפני לקבלת ייעוץ משפטי, גם עבור הכנת ההסכם הנכון עבורך וגם על מנת לקבל ייעוץ בנוגע למידת חשיפת המידע, וכן כיצד יש להתנהל הלאה מבחינה משפטית.

כמו כן, יש לקחת בחשבון כי לעיתים הצד השני יהיה מעוניין לבצע שינויים בהסכם הסודיות, ולכן חשוב שיהיה לך ליווי משפטי בתהליך המו"מ על עקרונות ההסכם.

בהצלחה.

* האמור באתר אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא.

תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מיכל לוצאטו

מנהל הפורום: עו"ד מיכל לוצאטו

בעלת תואר בוגר במשפטים LL.B ותואר בוגר במנהל עסקים B.A, המרכז הבינתחומי הרצליה, 2010, בהצטיינות יתר
למידע נוסף

053-9373371 חיוג
הודעה

המצאת המצאה, חיברת יצירה, השקת מוצר או אתר אינטרנט מכובד. הזכות שלך, כמו גם המוניטין על כף המאזניים ועל כולם יש לשקול ולהגן. זכויות יוצרים, סימני מסחר, פטנטים, עוולה מסחרית, מדגמים, גניבת עין ועוד יהיו בין הנושאים בפורום זה.

גולשים יקרים! הפורום בעבודת תחזוקה - נשוב לתת מענה בימים הקרובים