ציטוט שיר בספר - פורום זכויות יוצרים וקניין רוחני

שאלה חדשה
  • לי

נשלח ע"ילי 11:20, 29 ביוני 2015

שלום, אני בתהליך כתיבת ספר פרוזה. בכוונתי לצטט מס' שורות של שיר, האם אני צריכה לבקש אישור? האם צריכה לרשום את שם הזמר או המחבר, והיכן בסוף הספר? כמו כן, אני יכולה להזכיר שמות של מפורסמים ובתי חולים ( לא דיבה) ? תודה מראש!

השב
  • מנהל הפורום:עו"ד מיכל לוצאטו

עו"ד מיכל לוצאטו,מנהל הפורום

14:50, 1 ביולי 2015

לי שלום,

מילות שיר הינן בגדר יצירה ספרותית הראויה להגנה של זכות יוצרים, ולכן יש לבקש את אישור בעל הזכות טרם ביצוע שימוש שכזה ביצירה או בחלק ממנה.

ייתכן ושימוש זה ייחשב ל"שימוש הוגן" המהווה חריג לכלל ואינו מצריך קבלת אישור של בעל הזכויות, אולם זה תלוי במספר פרמטרים אותם יש לבחון באופן ספציפי בהתאם ליצירות ולסוג השימוש.

דרך המלך היא קבלת אישור מבעל הזכויות.

מעבר לכך יש להזכיר את שם היוצר, כחלק מהשמירה על זכותו המוסרית. יש לקחת בחשבון כי לפי זכות זו, ליוצר יש זכות כי לא יוטל פגם ביצירתו ולא ייעשה בה סילוף או שינוי צורה אחר, וכן כי לא תיעשה פעולה פוגענית ביחס לאותה יצירה, והכל אם יש באילו מהם כדי לפגוע בכבודו או בשמו של היוצר.

לעניין שאלתך השנייה- הכל תלוי בהקשר שבו השמות מוזכרים ואם נעשה שימוש כלשהו בשמות. באופן כללי, אין מניעה להזכיר שם של אדם או בית חולים, כל עוד לא מדובר בשימוש לרעה כגון הוצאת דיבה.

בהצלחה.

* האמור באתר אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא.

תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מיכל לוצאטו

מנהל הפורום: עו"ד מיכל לוצאטו

בעלת תואר בוגר במשפטים LL.B ותואר בוגר במנהל עסקים B.A, המרכז הבינתחומי הרצליה, 2010, בהצטיינות יתר
למידע נוסף

053-9373371 חיוג
הודעה

המצאת המצאה, חיברת יצירה, השקת מוצר או אתר אינטרנט מכובד. הזכות שלך, כמו גם המוניטין על כף המאזניים ועל כולם יש לשקול ולהגן. זכויות יוצרים, סימני מסחר, פטנטים, עוולה מסחרית, מדגמים, גניבת עין ועוד יהיו בין הנושאים בפורום זה.

גולשים יקרים! הפורום בעבודת תחזוקה - נשוב לתת מענה בימים הקרובים