שימוש בדוגמאות המבוססות על דמויות מצויירות - פורום זכויות יוצרים וקניין רוחני

שאלה חדשה
 • א.ד

  נשלח ע"יא.ד 12:50, 25 באוקטובר 2015

  קניתי חוברות עם דוגמאות ריקמה של דמויות של דיסני. האם אני יכולה למכור את התוצרים? האם העובדה שהחוברות נמכרות באופן חופשי מתירה את זכויות היוצרים על התוצר הסופי? או שאהיה חשופה לתביעה?

  השב
 • מנהל הפורום:עו"ד מיכל לוצאטו

  עו"ד מיכל לוצאטו,מנהל הפורום

  10:00, 27 באוקטובר 2015

  א.ד. שלום,

  סביר להניח כי מרבית הדמויות של דיסני, אם לא כולן, נהנות מהגנת דיני זכויות יוצרים וסימני מסחר.

  אחת המשמעויות של היות היצירה מוגנת בזכויות יוצרים, היא שלבעל הזכויות ישנן זכויות בלעדיות לעשות פעולות מסוימות ביצירה, כמו למשל ליצור יצירה נגזרת.

  יצירה נגזרת היא יצירה המבוססת באופן מהותי על יצירה אחרת. היצירה הנגזרת יכולה להיות באותו המדיום- למשל ציור המתבסס על ציור, או צילום המתבסס על צילום, או לחילופין היא יכולה להיות במדיום אחר- למשל ציור המתבסס על צילום.

  יצירת ריקמה של דמות מאוירת היא עשיית יצירה נגזרת מיצירת המקור - הדמות המאוירת, וכפי שצוין מדובר בזכות בלעדית השמורה לבעל זכויות היוצרים.

  ככלל, בהיעדר רשיון מבעל זכות היוצרים למכור את עבודות הריקמה, מכירתן ואף הצגתן בציבור עלולה להוות הפרה של זכויות היוצרים, וכן של סימני המסחר ככל וישנם.

  על-פי רוב, בחוברות יצירה מסוג זה קיימים תנאי שימוש, אשר מפרטים בדבר ההגבלות השונות החלות על המשתמש ביחס לשימוש בדמות וביצירותיו. בד"כ בפסקת זכויות היוצרים © יובהר שאין למכור, לשכפל, להעתיק בכל דרך את הדמויות או את דוגמאות הריקמה המופיעות בחוברת ללא אישור המוציא לאור, ושהחוברת מיועדת לשימוש פרטי בלבד. העובדה שהחוברת מופצת באופן מסחרי לציבור הרחב אינה פוגעת בזכויות היוצרים של בעל הזכות בדמויות.

  בברכה,

  מיכל

  * האמור באתר אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מיכל לוצאטו

מנהל הפורום: עו"ד מיכל לוצאטו

בעלת תואר בוגר במשפטים LL.B ותואר בוגר במנהל עסקים B.A, המרכז הבינתחומי הרצליה, 2010, בהצטיינות יתר
למידע נוסף

053-9373371 חיוג
הודעה

המצאת המצאה, חיברת יצירה, השקת מוצר או אתר אינטרנט מכובד. הזכות שלך, כמו גם המוניטין על כף המאזניים ועל כולם יש לשקול ולהגן. זכויות יוצרים, סימני מסחר, פטנטים, עוולה מסחרית, מדגמים, גניבת עין ועוד יהיו בין הנושאים בפורום זה.