שם עבור עסק. - פורום זכויות יוצרים וקניין רוחני

שאלה חדשה
 • דנה

  נשלח ע"ידנה 12:01, 13 בנובמבר 2015

  שלום רב, האם ניתן להשתמש בשם קיים של שיר או של אלבום מוסיקה כשם של עסק (העסק אינו בתחום המוסיקה). יצויין, כי אמנם הביטוי מזוהה מאוד עם שם האלבום/השיר, אך מדובר גם בביטוי שגור בשפה העברית העומד בפני עצמו. לדוגמה האם ניתן להשתמש בשם "חתונה לבנה" כשם אלבומו של שלום חנוך, עבור שם של עסק קטן? בנוסף, ראיתי שקיים עסק בתחום שונה מזה שאני עתידה לפתוח אשר קרוי גם בשם זה, האם שימוש באותו השם עלול להוות בעיה מבחינה זו? בתודה רבה מראש. דנה.

  השב
 • מנהל הפורום:עו"ד מיכל לוצאטו

  עו"ד מיכל לוצאטו,מנהל הפורום

  11:42, 24 בנובמבר 2015

  דנה שלום,

  שאלתך נוגעת לשני היבטים עיקריים של החוק: זכויות יוצרים וסימני מסחר.

  לעיתים ניתן להכיר בביטוי כיצירה ספרותית המוגנת בזכויות יוצרים אם יש בביטוי מקוריות וייחוד המצדיקים זאת, אך לרוב ביטוי קצר, לא יזכה בהגנה שכזו. מעבר לכך, ניתן לרשום את הביטוי כסימן מסחר.

  על מנת לברר האם השם רשום כסימן מסחר מומלץ לפנות לעורכי-דין/עורכי פטנטים המתמחים בתחום ולבצע חיפוש בהתאם לאופי הסחורות/השירותים וכן בהתאם למדינות הרלוונטיות.

  כמו כן, יש לקחת בחשבון כי ישנם סימנים, אשר גם אם אינם רשומים, עדיין זכאים להגנה מתוקף היותם "סימנים מוכרים היטב" אשר רכשו מוניטין והכרה. במידה והצד השני יוכל להוכיח כי אכן רכש מוניטין וכי ציבור הלקוחות מזהה את הסימן ומשייך אותו אליו, הרי שייתכן ויקומו לו עילות תביעה נוספות בגין השימוש המפר בסימן זה, כגון: גניבת עין, עשיית עושר ולא במשפט ועוד .

  לעניין זכויות יוצרים- בניגוד לסימן מסחר, לא קיים מרשם רשמי של זכויות יוצרים מכיוון שלא נדרש רישום על מנת להקים את הזכות. ניתן לבצע חיפוש במשרד זכויות היוצרים האמריקאי, אך יש לקחת בחשבון כי גם במידה והשם לא נמצא שם אין זה אומר שהוא לא קיים/בשימוש.

  אני ממליצה לך לפנות לעו"ד המתמחה בתחום לקבלת ייעוץ משפטי פרטני.

  בברכה,

  מיכל

  * האמור באתר אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מיכל לוצאטו

מנהל הפורום: עו"ד מיכל לוצאטו

בעלת תואר בוגר במשפטים LL.B ותואר בוגר במנהל עסקים B.A, המרכז הבינתחומי הרצליה, 2010, בהצטיינות יתר
למידע נוסף

053-9373371 חיוג
הודעה

המצאת המצאה, חיברת יצירה, השקת מוצר או אתר אינטרנט מכובד. הזכות שלך, כמו גם המוניטין על כף המאזניים ועל כולם יש לשקול ולהגן. זכויות יוצרים, סימני מסחר, פטנטים, עוולה מסחרית, מדגמים, גניבת עין ועוד יהיו בין הנושאים בפורום זה.