• 26 בנובמבר 2015

  הגנה על זכויות יוצרים וחשש מגניבת רעיון

  יש לי רעיון מפורט ומנוסח לפורמט ריאליטי טלוויזיוני , אני רוצה לשלוח אותו לזכייני ערוץ 2 רשת וקשת אולם אני חושש שיגנבו לי את הרעיון , איך אני אמור להגן על זכויותי שכן אני מעוניין למכור את הרעיון בכסף ?

  26 בנובמבר 2015
 • מנהל הפורום עו"ד מיכל לוצאטו 29 בנובמבר 2015

  הגנה על זכויות יוצרים וחשש מגניבת רעיון

  חיים שלום,

  היקף ההגנה על פורמט טלוויזיוני שנוי במחלוקת, היות וזכויות יוצרים אינן מגינות על רעיון אלא על דרך ביטויו. יש כאלה הטוענים כי קונספט טלוויזיוני הינו בגדר רעיון בלבד, ואילו אחרים טוענים כי ניתן לראות בפורמט הכתוב כדרך ביטוי של הרעיון. כמובן שהדבר תלוי גם באופן כתיבת הפורמט (כללי/מפורט).

  באופן כללי, למרות שזכות יוצרים אינה טעונת רישום (להבדיל מפטנט או סימן מסחר למשל), לעיתים רבות מומלץ לעשות זאת, במיוחד במקרים בהם יש חשש להפרה. אני ממליצה כי תפנה לעו"ד המתמחה בתחום זה על מנת שיוכל לבחון את היצירה הספציפית שלך ולהעניק ייעוץ המותאם לך ולנסיבות המקרה שלך.

  מעבר לכך, ניתן להגן על הרעיון עצמו באמצעות הגנה חוזית כגון הסכם סודיות, הסכם התקשרות וכו'. חשוב מאוד להתייעץ עם עו"ד בעת ניסוח ההסכמים הללו, על מנת להשיג את ההגנה המרבית והאפקטיבית ביותר.

  בהצלחה.

  * האמור באתר אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא.

  29 בנובמבר 2015
שלום, מה השאלה המשפטית שלך?