האם קיימות זכויות יוצרים לציורים שצוירו לפני המאה ה-20, ואם כן, החוק של איזו מדינה חל עליהם - פורום זכויות יוצרים: קניין רוחני ודיני אינטרנט

שאלה חדשה
 • שחף

  נשלח ע"ישחף 16:37, 14 בינואר 2016

  שלום, האם אוכל להשתמש ללא חשש בציורים מהמאות ה-18 וה-19 כרקע לסרטון מסחרי? או שעדיין קיימות לציורים אלה זכויות יוצרים? בעצם אני שואל אם חוק זכויות היוצרים באירופה (שנחקק בשנות ה-20 של המאה ה-20) חל רק על ציורים שבאו אחרי החוק, או גם רטרואקטיבית על כל הציורים מכל המאות שקדמו לו. אם הוא אכן חל עליהם - אין חשש כי היוצרים מתו לפני יותר מ-70 שנה. אם לא חל עליהם - איך יודעים אם קיימות זכויות יוצרים, ולמי הן שייכות? למוזיאונים שבהם מוצגים הציורים? בעצם, האם החוק האירופאי רלוונטי בכלל, או שהחוק הישראלי הוא הרלוונטי? (הציור נוצר באירופה, הסרטון נוצר בישראל). כלומר - אם אני משתמש בציור של צייר צרפתי כרקע לסרטון, יוצר סרטון בישראל, ומעלה אותו לשרת בארה"ב, האם חוק זכיויות היוצרים הרללונטי לצייר הוא הוא החוק הצרפתי, הישראלי, או האמריקאי? כלומר - מה שחשוב זה איפה נוצר הציור, איפה נוצר הסרטון שמשתמש בו, או איפה מאוחסן קובץ הוידאו של הסרטון? תודה מראש.

  השב
 • מנהל הפורום:עו"ד מיכל לוצאטו

  עו"ד מיכל לוצאטו,מנהל הפורום

  16:15, 18 בינואר 2016

  שחף שלום,

  ראשית, תיקון קטן- חוקי זכויות יוצרים קיימים מאות שנים, לדוגמה החוק הראשון שהגן על זכויות יוצרים באנגליה נחקק עוד בשנת 1710 ("החוק של אן"), וגם האמנה הבינלאומית להגנה על זכויות יוצרים "אמנת ברן" נוסדה לראשונה בשנת 1886.

  עפ"י דין מותר לעשות שימוש בעבודות אומנות שזכויות היוצרים בהן פקעו והן נחלת הכלל. כך גם, צילום של עבודת אומנות שזכויות היוצרים בה פקעו נחשב לצילום שאינו עומד בדרישת המקוריות ולכן השימוש בו מותר.

  לגבי הדין הרלוונטי במקרה של הפרה (ישראלי או זר), הדין נקבע עפ"י הזיקות המקובלות במשפט הבינלאומי הפרטי. היות והפרת זכויות יוצרים הנעשית באינטרנט נחשבת להפרה בכל העולם (בכל מקום בו יש גישה לאינטרנט), בעיקרון, מפר יכול להיתבע בכל מדינה ומדינה בהתאם לדין המקומי שלה.

  בברכה,

  מיכל

  * האמור באתר אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מיכל לוצאטו

מנהל הפורום: עו"ד מיכל לוצאטו

בעלת תואר בוגר במשפטים LL.B ותואר בוגר במנהל עסקים B.A, המרכז הבינתחומי הרצליה, 2010, בהצטיינות יתר
למידע נוסף

053-9373371 חיוג
הודעה

מנהלת הפורום תחזור להשיב על השאלות בתאריך 29.05.17 עמכם הסליחה

המצאת המצאה, חיברת יצירה, השקת מוצר או אתר אינטרנט מכובד. הזכות שלך, כמו גם המוניטין על כף המאזניים ועל כולם יש לשקול ולהגן. זכויות יוצרים, סימני מסחר, פטנטים, עוולה מסחרית, מדגמים, גניבת עין ועוד יהיו בין הנושאים בפורום זה.