התקשרות עם מפרסמי מודעות באתר אחר - פורום זכויות יוצרים: קניין רוחני ודיני אינטרנט

שאלה חדשה
 • בנדה

  נשלח ע"יבנדה 22:21, 24 בינואר 2016

  שלום, יש לי חבר שבנה אתר לוח פרסום מודעות דרושים, האתר חדש, והוא צריך למשוך אנשים או מפרסמים שיפרסמו מודעות דרושים, על מנת שיהיה תוכן באתר. האם למשל זה חוקי, לגלוש לאתר דומה קיים, לצפות בפרטי המודעה, שכמובן כוללים פרטי יצירת קשר, ליצור איתם קשר טלפונית, ולהציע להם לפרסם גם באתר החדש ? יש מניעה ? זה הרי פרטים מפורסמים וגלויים לכל.

  השב
 • 20:35, 26 בינואר 2016

  ובאותה השאלה...נניח שהוא צופה במודעת מכירה של בית, והוא מתקשר למספר, ושואל אותו אם הוא רוצה לפרסם באתר שלו.

  1. האם מותר להעתיק את התוכן, נאמר מספר טלפון, תמונה של הבית, ופרטים נוספים של הבית, שמופרסם באתר ללא ידיעתו של המפרסם ? ( בעל הבית )

  2. האם מותר כמו שנאמר למעלה, אבל בהסכמתו של בעל הבית ?

  יש לציין שזה נועד למשוך אל האתר שלו גולשים. ללא רווח כמובן.

  תגובה
 • מנהל הפורום:עו"ד מיכל לוצאטו

  עו"ד מיכל לוצאטו,מנהל הפורום

  12:45, 27 בינואר 2016

  בנדה שלום,

  שאלותייך מעלה מספר סוגיות שאין עליהן תשובה חד משמעית בדין.

  באופן כללי ניתן לומר ששימוש בפרטי לקוחות של אתר מתחרה עשוי להיחשב כהתעשרות שלא כדין, אך זה כמובן תלוי נסיבות.

  במקרה שנדון בבית המשפט בתל-אביב בשנת 2012, נקבע שחברת השמה שפתחה חשבון משתמש מזויף באתר מתחרה כדי לפנות ללקוחות האתר המתחרה ולהציע להם לפרסם את משרותיהם באתר שלה, התעשרה שלא כדין והיא חויבה בהשבת רווחים (ת"א 44869-03-10 שחר אשר נ' אול פרייס בע"מ).

  ההחלטה אינה בגדר תקדים מחייב, אך היא ממחישה את הסיכון שבשימוש ברשימת לקוחות של מתחרה ובתחרות לא הוגנת. כלל לא ברור אם בית המשפט היה פוסק באופן דומה אם החברה הנתבעת לא הייתה פותחת חשבון משתמש מזויף אלא, רק צופה במודעות ומתקשרת ללקוחות פוטנציאליים, אך אין על כך תשובה חד משמעית בדין.

  לעניין שאלתך השנייה, כבר נקבע בפסיקה כי אין זכויות יוצרים בתוכן של מודעות, אולם אין קביעה זו תקפה לגבי תמונה, המהווה יצירה ברת-הגנה, וככזו השימוש בה טעון אישור מבעל הזכות וכן מתן קרדיט ראוי. גם קבלת אישורו של בעל המודעה אינו בהכרח מספק שכן לא בטוח שהוא הבעלים של התמונה.

  הערה קטנה לסיום- המשמעות של תנועת גולשים באתר יכולה בהחלט להיות מתורגמת לרווח, למשל על הדרך של הצבת פרסומות באתר עצמו. מעבר לכך, רווח אינו מתורגם רק לכסף ישיר אלא גם לצבירת מוניטין וכו', ולכן הטענה הזו אינה רלוונטית, מה גם שהפרת זכויות יוצרים אינה תלויה ברווח שנוצר מההפרה.

  בברכה,

  מיכל

  * האמור באתר אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מיכל לוצאטו

מנהל הפורום: עו"ד מיכל לוצאטו

בעלת תואר בוגר במשפטים LL.B ותואר בוגר במנהל עסקים B.A, המרכז הבינתחומי הרצליה, 2010, בהצטיינות יתר
למידע נוסף

053-9373371 חיוג
הודעה

המצאת המצאה, חיברת יצירה, השקת מוצר או אתר אינטרנט מכובד. הזכות שלך, כמו גם המוניטין על כף המאזניים ועל כולם יש לשקול ולהגן. זכויות יוצרים, סימני מסחר, פטנטים, עוולה מסחרית, מדגמים, גניבת עין ועוד יהיו בין הנושאים בפורום זה.