למי שייכות תמונות שלי שצולמו על ידי צלם - פורום זכויות יוצרים וקניין רוחני

שאלה חדשה
  • יעל

נשלח ע"ייעל 17:18, 5 ביולי 2016

שלום האם צלם שצילם אותי רשאי לפרסם תמונות בפייסבוק באלבום ציבורי ללא רשותי ? ואם אישרתי ואחכ התחרטתי ? למי שייכות התמונות שלי - לי או לצלם ? האם אני רשאית להשתמש ולהפיץ , גם אם לא נתתי לצלם אישור לכך ? תודה יעל

השב
  • מנהל הפורום:עו"ד מיכל לוצאטו

עו"ד מיכל לוצאטו,מנהל הפורום

15:57, 6 ביולי 2016

יעל שלום,

התשובה לשאלתך תלויה בסיטואציה של ההתקשרות בינך ובין הצלם. במידה וחתמתם על הסכם כלשהו יש לבחון את הכתוב בו.

במידה ולא חתמתם על הסכם, יש לברר האם מדובר בסיטואציה של צילום ברשות הרבים או בסיטואציה של "יצירה מוזמנת" בה את הזמנת את שירותי הצילום.

במקרה של יצירה מוזמנת, במידה ולא מדובר בדיוקן/אירוע משפחתי/אירוע פרטי, הבעלים הראשון של זכות היוצרים ביצירה הוא היוצר, כלומר הצלם. זה אומר שאת לא רשאית להפיץ את התמונה ללא אישורו.

אם כן מדובר בדיוקן/אירוע משפחתי/אירוע פרטי, אז הבעלים הראשון של זכות היוצרים ביצירה הוא המזמין, כלומר את. יש לזכור שגם אם הצלם הוא אינו בעל זכות היוצרים, עדיין עומדת לו זכותו המוסרית לפיה:

(1) שמו ייקרא על יצירתו בהיקף ובמידה הראויים בנסיבות העניין;
    (2) לא יוטל פגם ביצירתו ולא ייעשה בה סילוף או שינוי צורה אחר, וכן כי לא תיעשה פעולה פוגענית ביחס לאותה יצירה, והכל אם יש באילו מהם כדי לפגוע בכבודו או בשמו של היוצר.

אם מדובר בצילום ברשות הרבים הרי שאם השימוש שנעשה בתמונה הוא לא למטרות רווח ואין בו אלמנט פוגעני ומשפיל, ככל הנראה לא מדובר בפגיעה בפרטיות.

בברכה,

מיכל

* האמור באתר אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא.

תגובה
  • 16:11, 10 ביולי 2016

תודה מיכל .
    לפי ההסבר נראה לי שהמקרה שלי שייך לארוע פרטי , לפיו התמונות הן שלי .
    האם הצלם פגע בזכויותי ברגע שפרסם את התמונות שלי באלבום פייסבוק ללא הסכמתי ?
    ומה אם אשרתי ואחכ התחרטתי ? בכל זאת מדובר בתמונות שלי על רקע נוף
    האם אני רשאית לתבוע אותו , כי הוא עדיין מפרסם למרות אי הסכמה שלי ?

תגובה
  • מנהל הפורום:עו"ד מיכל לוצאטו

עו"ד מיכל לוצאטו,מנהל הפורום

16:47, 10 ביולי 2016

יעל שלום,

כפי שכתבתי, במידה ומדובר במקרה במקרה של יצירה מוזמנת באירוע פרטי אז את בעלת זכות היוצרים בתמונה, ולכן את זו שמחליטה איזה שימוש ניתן לעשות בה.

מעבר לכך, אם אישרת שימוש ולאחר מכן התחרטת, מדובר במצב עובדתי קצת יותר מורכב (יש לבחון כיצד אישרת, מה בדיוק אישרת, איזה שימוש מבוצע היום בתמונות ועוד) ולכן אני ממליצה שתפני לקבלת ייעוץ אישי.

בברכה,

מיכל

* האמור באתר אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא.

תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מיכל לוצאטו

מנהל הפורום: עו"ד מיכל לוצאטו

בעלת תואר בוגר במשפטים LL.B ותואר בוגר במנהל עסקים B.A, המרכז הבינתחומי הרצליה, 2010, בהצטיינות יתר
למידע נוסף

053-9373371 חיוג
הודעה

המצאת המצאה, חיברת יצירה, השקת מוצר או אתר אינטרנט מכובד. הזכות שלך, כמו גם המוניטין על כף המאזניים ועל כולם יש לשקול ולהגן. זכויות יוצרים, סימני מסחר, פטנטים, עוולה מסחרית, מדגמים, גניבת עין ועוד יהיו בין הנושאים בפורום זה.

גולשים יקרים! הפורום בעבודת תחזוקה - נשוב לתת מענה בימים הקרובים