שיתוק ERB ( שיתוק ע"ש ארב ) שנגרם במהלך הלידה - פורום רשלנות רפואית בהריון ולידה

שאלה חדשה
 • מיכל

  נשלח ע"ימיכל 11:32, 20 ביולי 2012

  שלום, אני אמא לילד בן שנתיים, שסובל משיתוק ביד הנקרא בשפה הרפואית שיתוק ע"ש ארב (ERB). השיתוק נגרם במהלך הלידה. רציתי לשאול האם כל מקרה של שיתוק ע"ש ארב מהווה רשלנות רפואית, ומה סיכויי התביעה במקרה זה? תודה מראש על תשובתך, מיכל.

  השב
 • מנהל הפורום:גיל קלופשטוק, עו"ד

  עו"ד גיל קלופשטוק,מנהל הפורום

  14:56, 20 ביולי 2012

  שלום מיכל,
  השאלה האם במקרה בו נולד תינוק הסובל משיתוק ע"ש ארב, ( ERB'S PALSY ) קיימת עילת תביעה בגין רשלנות רפואית היא שאלה משפטית ורפואית, ובכדי להשיב עליה יש להתייחס לפרטי המקרה הספציפי אשר אינם מופיעים בגוף השאלה.
  אנסה אפוא לתת מספר עקרונות כלליים שנקבעו במספר פסקי דין שעסקו בנושא: המדובר בסיבוך שנגרם עקב כך שכתפיו של העובר נתקעות בתעלת הלידה (מצב המכונה "פרע כתפיים" או "היצרות כתפיים"), ובכדי לחלץ את העובר מופעל כח ע"י הצוות המיילד. במהלך חילוץ העובר נגרם לעיתים נזק הגורם לשיתוק של היד בדרגות חומרה שונות. שיתוק זה מכונה שיתוק ע"ש ארב.
  על הצוות הרפואי למנוע את אותו מצב שבו כתפי העובר נתקעות בתעלת הלידה, שכן ברגע שראש העובר יוצא ומסתבר שקיימת היצרות כתפיים קשה למנוע את הנזק לעובר. לכן על הצוות הרפואי להעריך מתי קיים סיכון לאותה היצרות כתפיים ולבצע ניתוח קיסרי כדי למנוע את ההיצרות. לצורך כך קיימים מספר פרמטרים אשר יכולים להצביע על סיכון למצב זה, למשל:
  משקל גבוה של העובר (בד"כ 4 ק"ג ומעלה)
  סכרת הריונית,
  גיל ההריון (באיזה שבוע מתרחשת הלידה)
  קיימים גורמים נוספים שיש להביאם בחשבון, אך מכל מקום הערכת המשקל של העובר היא הגורם המשמעותי ביותר.
  קיימים פסקי דין לא מעטים, בהם בתי המשפט קבעו כי היתה רשלנות רפואית של הצוות המטפל, רשלנות אשר גרמה להיווצרות שיתוק ע"ש ארב. (קיימים גם מקרים אחרים בהם נקבע שלא היתה רשלנות וכל מקרה נדון לגופו)
  לסיכום, יש לפנות לעו"ד המתמחה ברשלנות רפואית על מנת שיבחן את פרטי המקרה, אותו עו"ד גם יפנה למומחה רפואי לצורך התייעצות ומתן חוות דעת.
  כל טוב


  תגובה
 • 11:19, 22 ביולי 2012

  תודה רבה על תשובתך המפורטת.
  בני אכן נולד במשקל גבוה יחסית (4.400), אומנם לא הייתה סכרת הריונית וגיל ההריון היה תקין (שבוע 38). אפנה לעו"ד מומחה ברשלנות-רפואית כמו שהמלצת.

  כל-טוב,
  מיכל.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד אורי גלבוע

מנהל הפורום: עו"ד אורי גלבוע

הבעלים והמייסד של משרד עו"ד אורי גלבוע ושות' שנוסד בשנת 1988. בוגר הפקולטה למשפטים של האוניברסיטה הע
למידע נוסף

077-9968260 חיוג
הודעה
מנהל הפורום:עו"ד עמית אוריה

מנהל הפורום: עו"ד עמית אוריה

בוגר הפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית בירושלים וחבר לשכת עורכי הדין משנת 1995. בעל משרד עצמאי בתל
למידע נוסף

072-3214945 חיוג
הודעה

הפורום עוסק בכל העניינים הקשורים לרשלנות רפואית בהריון ולידה.
בפורום זה יינתן מענה לשאלות בנושא רשלנות רפואית בהריון ורשלנות רפואית בלידה לרבות: אי גילוי של מומים גנטיים במהלך ההריון, אבחון שגוי בבדיקת אולטרסאונד, תביעות בגין הולדה בעוולה, חוסר אבחון ו/או אבחון מאוחר של מצוקה עוברית, בעיות הקשורות למעקב ו/או לניטור במהלך הלידה (מוניטור), חוסר ביצוע או איחור בביצוע ניתוח קיסרי, בעיות הקשורות בלידה מכשירנית (לידת מלקחיים, לידת ואקום), פרע כתפיים הגורם ל "שיתוק ע"ש ארב" (ERB), פיגור שכלי, שיתוק מוחין C.P (קוואדרופלגיה, המיפלגיה) והקשר האפשרי בין מומים אלו לבין רשלנות רפואית בלידה.
הפורום יתייחס לכל שלבי הטיפול המשפטי בתיקי רשלנות רפואית בלידה, החל משלב איסוף המסמכים הרפואיים והכנת חוות הדעת של המומחים הרפואיים (גניקולוגיים, נוירולוגים, ניאונטולוגים וכו') דרך הגשת התביעה, ניהול מו"מ וניהול ההליך בבית המשפט, ועד לסיום ההליך בפשרה או בפסק דין.

למדריך בנושא רשלנות רפואית בהריון ולידה