פרישה מאגודה שיתופית והקמת אחרת באותו שטח - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • יוסי

  נשלח ע"ייוסי 13:21, 16 ביוני 2013

  שלום מרדכי אשמח אם תבהיר לנו מה הפרוצדורה לפרישה של קבוצת מתיישבים מאגודה שיתופית והקמת אגודה חדשה באותו מקום. במיוחד שלב הקמת אגודה חדשה. האם תוכל להרחיב לגבי הקשיים ובמיוחד מה קורה עם הון האגודה וההון מההרחבה, וקבלת דמי ניהול מועד מקומי. אשמח עם תפנה אותנו לתוכן נוסף בנושא.

  השב
 • 00:58, 17 ביוני 2013

  שלום רב!
  האמור בשאלה מאזכר "מתיישבים", "הון אגודה" וכן "הרחבה", המאפיינים מושב-עובדים. פיצול שאירע בעבר הרחוק במושב בישראל, עקב משבר פנימי שורשי, היה כרוך במציאות מצערת ורבת-נזקים, במשך שנים. גם כיום – פיצול ביישוב, ובמיוחד במושב, איננו נראה מעשי, ואף לא מציאותי:
  די כבר בכך, כי לצורך הגשת בקשה לפירוק אגודה שיתופית נדרש רוב של שלשה-רבעים לפחות מכלל חברי-האגודה; גם אז – לא ימהר "רשם האגודות השיתופיות" לצוות על הפירוק: נא ראו תשובת הח"מ מיום 24/7/12 בפורום זה.
  אם אגודת-המושב נותרת על כנה, לא נראה כי החברים הנאמנים לה יוותרו על הון ונכסים, ואף לא על המסגרת המשותפת, על יתרונותיה. גם משבצת-הקרקע במושב לא תפוצל ע"י נציגת הבעלים, "רשות מקרקעי ישראל"; מה גם במצב של העדר רצף קרקעי למשקי מבקשי-הפיצול.

  מי שסבור ברצינות, כי יש מקום לפיצול במושב מגוריו – יפנה תחילה לגורמים הנוגעים לעניין, לרבות במועצה האזורית וברשות מקרקעי ישראל, וכן ישמע דעות של חברים בנושא.
  גישה שוללת מצד כל אלה לא תהיה בגדר הפתעה, והיא תשקף, כמצופה, אמונה במסגרת המשותפת, ומצד חברים באגודה – גם חוסן פנימי.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.