• 16 ביוני 2013

  פרישה מאגודה שיתופית והקמת אחרת באותו שטח

  שלום מרדכי
  אשמח אם תבהיר לנו מה הפרוצדורה לפרישה של קבוצת מתיישבים מאגודה שיתופית והקמת אגודה חדשה באותו מקום. במיוחד שלב הקמת אגודה חדשה. האם תוכל להרחיב לגבי הקשיים ובמיוחד מה קורה עם הון האגודה וההון מההרחבה, וקבלת דמי ניהול מועד מקומי. אשמח עם תפנה אותנו לתוכן נוסף בנושא.

  16 ביוני 2013
 • 17 ביוני 2013

  פרישה מאגודה שיתופית והקמת אחרת באותו שטח

  שלום רב!
  האמור בשאלה מאזכר "מתיישבים", "הון אגודה" וכן "הרחבה", המאפיינים מושב-עובדים. פיצול שאירע בעבר הרחוק במושב בישראל, עקב משבר פנימי שורשי, היה כרוך במציאות מצערת ורבת-נזקים, במשך שנים. גם כיום – פיצול ביישוב, ובמיוחד במושב, איננו נראה מעשי, ואף לא מציאותי:
  די כבר בכך, כי לצורך הגשת בקשה לפירוק אגודה שיתופית נדרש רוב של שלשה-רבעים לפחות מכלל חברי-האגודה; גם אז – לא ימהר "רשם האגודות השיתופיות" לצוות על הפירוק: נא ראו תשובת הח"מ מיום 24/7/12 בפורום זה.
  אם אגודת-המושב נותרת על כנה, לא נראה כי החברים הנאמנים לה יוותרו על הון ונכסים, ואף לא על המסגרת המשותפת, על יתרונותיה. גם משבצת-הקרקע במושב לא תפוצל ע"י נציגת הבעלים, "רשות מקרקעי ישראל"; מה גם במצב של העדר רצף קרקעי למשקי מבקשי-הפיצול.

  מי שסבור ברצינות, כי יש מקום לפיצול במושב מגוריו – יפנה תחילה לגורמים הנוגעים לעניין, לרבות במועצה האזורית וברשות מקרקעי ישראל, וכן ישמע דעות של חברים בנושא.
  גישה שוללת מצד כל אלה לא תהיה בגדר הפתעה, והיא תשקף, כמצופה, אמונה במסגרת המשותפת, ומצד חברים באגודה – גם חוסן פנימי.

  17 ביוני 2013
שלום, מה השאלה המשפטית שלך?