פרישה מאגודה - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • שמוליק

  נשלח ע"ישמוליק 08:16, 3 בפברואר 2014

  שלום רב, הינני חבר באגודה מוניציפאלית (אג"מ לא אגש"ח , בהיותי תושב הרחבה בקיבוץ מתחדש) וידוע לי כי אין אפשרות לחייב אותי להיות חבר בה, ברצוני לעזוב ואשמח לדעת כיצד עלי לעשות זאת, למי להודיע בצורה חוקית כמובן. לתשובתכם אודה, בברכה, שמוליק :

  השב
 • 23:48, 6 בפברואר 2014

  שלום רב!
  מי שהחליט סופית, לאחר בדיקה, כי הוא מעדיף לפרוש מחברות באגודה, יפנה למזכירות ויברר מה נדרש לכך מבחינת האגודה ( רצוי – תוך בדיקת תקנון-האגודה ). שלב הביצוע אמור להיות עניין טכני בעיקרו, אך לא הוא העיקר:
  גם אם מדובר, כבמקרה זה , באגודה שאין לה נכסים משלה, ולא פעילות כלכלית – מומלץ לבדוק את ההשלכות העלולות לנבוע מפרישה מחברות, לרבות בחינת תקנון האגודה ובחינת כל מסמך-התחייבות או הסכם, אשר נחתמו ע"י החבר בעת קבלתו כתושב וכחבר באגודה הקהילתית, "בתחילת הדרך". יש מקום לחשש, כי מי שמוציא את עצמו ממסגרת "אגודתית" משותפת, יידרש לשלם בעבור שירותים ושימושים, אשר הציבור מממן ( באופן חסכוני ויעיל ) באמצעות האגודה; זאת, מבלי לשלול סיכון של פגיעה בזכויות אחרות, אשר קיומן מותנה בחברות באגודה. פרישה מחברות עלולה להתברר כמוטעית - גם מהבחינה הכספית - והדבר מחייב בדיקה יסודית ומקיפה, אף בסיוע ייעוץ משפטי.
  בד-בד, יש לבחון מראש את ההשלכות החברתיות של הצעד הדרסטי המתוכנן, העלול לפגוע בכל בני-המשפחה – לזמן ממושך, עם נזקים בלתי-הפיכים.
  בנושא הפרישה מחברות כבר ניתנו תשובות ע"י מנהל-הפורום ( ביום 20/11/12 בנושא "חברות באגודה", וביום 1/11/13 במענה לשאלה מיום 29/10/13 ) , ותשומת-הלב מופנית גם אליהן.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.