פעולה נגד חבר - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • ארז

  נשלח ע"יארז 10:48, 24 באוגוסט 2014

  שלום האם יכול קיבוץ לנקוט צעדים נגד חבר כמו אי מתן שירותים מסוימים ?מדובר בחבר שלא עומד בהחלטות הקיבוץ

  השב
 • 11:08, 25 באוגוסט 2014

  שלום רב!
  לשאלה הכללית שנשאלה אין מענה ב"כן" או "לא", וכל מקרה ראוי לבחינה על-פי נסיבותיו; בין "שאלות-העזר" העשויות לסייע בבחינה כזו – גם אלה: מהן ההפרות המיוחסות לחבר-הקיבוץ, ומהן השלכותיה של כל הפרה ( ושל כולן במצטבר )? כמה זמן נמשכת התנהלותו הנטענת של החבר, והאם ניתנה לו התראה מתאימה? מהם השירותים הנשללים מן החבר, ומה השפעת הדבר עליו ועל בני-משפחתו?
  עוד יצוין, כי במקרה של החלטה מצד הקיבוץ, המציבה לחבר דרישה אישית מיוחדת – יש לבחון את סבירות הדרישה; דרישה בלתי-סבירה ( וכזו כבר מוכרת בפסיקת בתי-המשפט בישראל ) - איננה יכולה לשמש בסיס לצעדים מול החבר.

  שלילת שירות של הקיבוץ מחבר סרבן ( מה גם יותר משירות אחד ) צריכה להיעשות במידתיות וביחס ראוי להשלכות הסירוב מצד החבר. מומלץ כי צעד בלתי-שגרתי כזה מצד הקיבוץ ייעשה לפי ייעוץ משפטי בכתב, לאחר שנפרסה בפני עוה"ד מסכת הנסיבות במלואה.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.