מימוש 970 - פרישה מאגודה - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • יהב

  נשלח ע"ייהב 06:15, 3 במרץ 2015

  שלום רב, האם זה נכון ש 3 חברי אגודה בגליל פרשו מאגודה? בכך בעצם מימשו את בג"צ 970 (תקדים כפר רות ואת תקדים מתיישבי אמנון) השמועה אומרת שההליך הסתיים לאחר שהאגודה התנגדה בדיון אצל בורר מטעם הרשם שפסק שהם רשאים לפרוש כולל נחלתם

  השב
 • 10:09, 5 במרץ 2015

  שלום רב!
  נושא "פרישה מאגודה" נדון בהרחבה בפורום זה, גם לאחרונה – בתשובת הח"מ מיום 5/2/15, עם תשובות קודמות הנזכרות בה.
  מוצע שלא להתרשם מ"תקדימים" של פרישה ע"י אחרים:
  ראשית – כל מקרה אמור להיבחן בפני עצמו, על נסיבותיו, לרבות השלכותיה של פרישה על יתר בני-המשפחה של הפורש מאגודתו.
  שנית – ניתן להניח, כי שיקולים שהועלו בתשובות בנושא בפורום זה, לא נשקלו כלל ע"י מי ש"הצליח" לפרוש מהאגודה, בעוד הוא ומשפחתו נותרים להתגורר ביישוב ובצד קהילתו.
  שלישית – תגובת הציבור מול פורשים, עשויה להיות שונה בכל אגודה יישובית. כל עוד לא נצבר ניסיון חיובי של אחרים ביישוב המדובר – כדאי להיזהר מצעד דראסטי, אשר בסיכום כולל ומעשי עלול להתברר כצעד שגוי.

  נחלה במושב, המהווה חלק ממשבצת-הקבע המוחכרת לאגודת-המושב בעבור חבריה – לא נראה כי בעלי-הקרקע ( המיוצגים ע"י "רשות מקרקעי ישראל" ) יסכימו להפרדתה מהמסגרת הקיימת, המקובלת. בנסיבות כאלה, אמור הנושא הקרקעי להוות שיקול – ואולי גם שיקול מכריע – כנגד צעד של פרישה מחברות באגודה.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.