מס אגודה - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • collie

  נשלח ע"יcollie 18:55, 21 במאי 2015

  שלום, קיבלתי מכתב מהיישוב שבו קניתי חלקה על תשלום לאגודה. אין לי מושג מה זה ומאיפה זה בה פתאום. מה זה אגודה הזאת והאם הם יכולים פתאם בלי הסבר לשלוח לי חשבון...גם בכלל לא כתוב לאן לשלוח ואין הסבר מה זה. תודה

  השב
 • 19:45, 25 במאי 2015

  שלום רב!
  מי שהתקשר בחוזה לרכישת "חלקה ביישוב", אמור היה להסתייע בעו"ד לבירור מצב הזכויות בנכס, כולל מצב החובות וההתחייבויות הנוגעות לחלקה ולניצולה – בירור אשר זמנו לפני חתימה על חוזה-ההתקשרות, ואשר תוצאותיו נדרשות לבחינת כדאיות הרכישה ותמורתה.
  גם אם השואל התקשר לרכישה ללא סיוע משפטי – הוא זכאי לפנות אל המוכר, אתו התקשר, כדי לברר עמו פשר כל דרישה כספית כמתואר בשאלה; זאת, כמובן – בנוסף לפנייה לאותה אגודה, שהפנתה את הדרישה, לבירור הבסיס הנטען מצדה לקיום חובת תשלום, בכלל, וגם אם קיים כזה – לגבי גובה הסכום הנדרש ואופן חישובו.

  בשולי הדברים יצויין, כי מגרש ביישוב שיתופי או קהילתי לא נועד להשקעה גרידא, אלא בעיקר – לשם בנייה ואיכלוס, כחלק מההתיישבות ביישוב. מגורים ביישוב כאמור כרוכים בניהול ענייניהם המשותפים של תושבי המקום, ולפי המקובל – ניהול כזה נעשה ע"י אגודה שיתופית, אשר הוצאותיה למען הציבור מצריכות מימון או החזר, בהתאם. בגדר הוצאות אלה – הקמה, הפעלה ותחזוקה של מבני-ציבור ומתקני-עזר, וכן מתן שירותים, שכולם הינם לתועלתם ולהנאתם המתגוררים ביישוב. עצם קיומם התקין והשוטף של אלה אף מאפשר חיי-קהילה חיוניים ביישוב מעוט-אוכלוסין, יוצר ומטפח איכות-חיים ביישוב, ובכך אף תורם לערכם ולשווים של נכסי המקרקעין של התושבים.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.