מבנה אגודה שיתופית חקלאית - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • יגאל

  נשלח ע"ייגאל 08:44, 14 בספטמבר 2015

  שלום. האם באגודה שיתופית חייבים להיות מוסדות כמו - ועדת ביקורת , ועדת כספים, ועדת מכרזים ? כמו כן מה תקנון האגודות אומר על שיתוף חברי האגודה במידע על פעילות האגודה ? האם על מנהל האגודה למסור דוחו"ת ? כל כמה זמן? בכתב ? בכינוס אסיפות ? האם צריך להעביר לחברי האגודה דו"ח על ההתנהלות הכספית של האגודה ? אני מדבר על אגודה בקיבוץ . תודה ושנה טובה יגאל

  השב
 • 22:48, 17 בספטמבר 2015

  שלום רב, ושנה טובה!
  תשובה בפורום אינטרנטי איננה אמורה להוות תחליף להרצאה רחבת-היקף הנדרשת, ככל הנראה, לשואל הנכבד. עם זאת מוצעת הדרך לאפשרות בדיקה עצמית ולימוד עצמי, ובשלב ראשון – ע"י עיון בתקנון-האגודה המלא והעדכני, עיון ב"תקנות האגודות השיתופיות ( רשויות האגודה ), תשל"ה-1975", ועיון בסעיף 20 וסעיפים 45-43 של "פקודת האגודות השיתופיות".
  עיון כאמור אינו צריך להוות בעיה לחבר באגודה שיתופית – סעיף 19 של "פקודת האגודות השיתופיות", שדינה כחוק לכל דבר, קובע:
  "על כל אגודה שיתופית רשומה להחזיק אצלה העתק מן הפקודה הזאת" וכן את תקנון-האגודה המלא והמעודכן ( כולל כל תיקוניו ) ואת נוסחן של "התקנות" – הן אותן "תקנות שהותקנו על-פי פקודה זו" ( כהבהרה שבסעיף 2 של הפקודה ).
  עוד קובע סעיף 19 הנ"ל, כי כל "המסמכים הללו יהיו פתוחים לעיון" במזכירות האגודה, "חינם אין כסף, באותן שעות שבהן פתוח משרדה של האגודה לצרכי עסקיה."
  גם אם במזכירות אין למצוא את כל הנדרש לפי החוק כאמור – חובה על האגודה להשלים את כל החסר, בהקדם האפשרי. היועץ המשפטי של הקיבוץ, במקרה זה, חייב להנחות את המזכירות לביצוע בהתאם לנדרש בחוק, כולל מתן אפשרות העיון לכל חבר, כמצוטט מסעיף 19 לעיל.

  בהקשר לשאלה יצויין עוד, כי הוראות-החיקוקים שבפקודה ובתקנות, יחד עם תקנון-האגודה, אמורים לספק מענה הולם ואמצעי-בקרה סבירים, גם לגבי הדיווחים לחברים בנושאי הפעילות של האגודה, בכלל, ובנושאים הכספיים – בפרט.
  בכל מקרה בו אין שיתוף-פעולה ראוי מצד מזכירות-הקיבוץ, בכל הקשור למתן מידע ודיווחים, מומלץ לגייס חברים נוספים לכל צעד בנושא. כמו-כן יש לזכור, כי ניהול יעיל של ענייני האגודה אינו מאפשר מתן כל מידע, לכל חבר-מתעניין, בכל עת – בהעדר נסיבות מיוחדות, מצופה מכל ועד-הנהלה או "מזכירות" של אגודה, לתת דיווחים בתדירות ובהיקף סבירים, על-פי התקנון והוראות-החיקוקים בנושאים השונים, על-פי הנחיות ונוהלים שבהנחיות ברית-הפיקוח אליה קשורה האגודה ( או רואה-החשבון-המבקר במקומה ), וכמובן – לפי הוראות והנחיות היוצאות ממשרד רשם-האגודות-השיתופיות או מהמפקח האזורי של משרד-הרשם.  ם תוכן הודעה:

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.