האם אגודה יכולה להנהיג את הישוב במקום הועד המקומי - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • יעקב

  נשלח ע"ייעקב 14:32, 7 במרץ 2016

  אני מתגורר בישוב תל ציון הישוב תל ציון שייך למועצה מטה בנימין בישוב תל ציון מתגוררות כ 800 משפחות הישוב מתנהל ע"י האגודה ונקרא מחלקה במועצה של בנימין סמוך לישוב ישנו ישוב בשם כוכב יעקב (שבעצם תל ציון נקראת שכונה בכוכב יעקב למרות שמספר התושבים בתל ציון גדול יותר ) לפני כשנתיים וחצי התקימו בחירות לועד המקומי של שני הישובים כוכב יעקב ותל ציון ,הועד המקומי לא פעיל אין ישיבות בקיצור אין שום דבר אפילו תקציב אינו עובר דרך הועד שאלתי 1. אנו התושבים רוצים לדרוש מהמועצה המקומית מטה בנימין שהועד המקומי הוא זה שינהיג את הישוב (הכוונה שלי 5 חברי הועד השותף אם כוכב יעקב ) ולא האגודה (כיום "מנהלת תל ציון" זה האגודה ) האם יש מקור בחוק לדרישה זו ? 2. הישוב שלנו נקרא מחלקה במועצה למרות שמספר בית אב גדול יותר מזה של כוכב יעקב (שנקרא ישוב בפני עצמו כמו כן שאר הישובים בבנימין ) האם יש מקור חוקי לכך ? .

  השב
 • 15:36, 20 באפריל 2016

  שלום רב!
  על-פי מידע אינטרנטי זמין ( "ויקיפדיה" ), "תל-ציון" נועדה להיות שכונת-הרחבה של היישוב "כוכב-יעקב". השכונה מתייחדת בבנייה רבת-קומות, ועמה – מספר רב של תושבים, המהווה מעל מחצית אוכלוסיית היישוב. עוד צויין, כי "מאז הקמת השכונה הועלו בקשות להפרדת השכונה מתחום היישוב, והכרזה על השכונה כיישוב במועצה האזורית מטה בנימין." בקשות אלה סורבו, עד כה, "בהעדר החלטת ממשלה להקמת היישוב כיישוב עצמאי...עם זאת, השכונה הוכרה על ידי משרד הפנים כ'אזור בחירה' עצמאי, דבר המעניק לתושבי השכונה ייצוג נפרד במליאה של המועצה האזורית."
  עיון במפת היישוב וסביבתו מלמד על צרכים מיוחדים, לרבות צרכי ביטחון, עם שיקולים לבירור ולהחלטה ברמה הממשלתית - בהתחשב בצרכים אך בהתאם לאפשרויות. עם זאת, יש להניח כי האינטרסים המשותפים לשכונה וליתר חלקי היישוב עשויים לגבור על האינטרסים הנפרדים, וכי בסיוע המועצה האזורית ומשרד-הפנים – ניתן יהיה להגיע להסדר אשר יעוגן ב"אמנה" מתאימה, לפחות לתקופת-ניסיון, תוך הפקת לקחים מהעבר ומההווה. יתכן כי אין די בצעדים המתחשבים שכבר ננקטו למען השכונה ותושביה, וכי ניתן לגבש פתרון מיוחד למצב המיוחד הקיים.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.