האם עלי לשלם מס שלא הייתי נוכח בהחלטה לגביו - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • גיא

  נשלח ע"יגיא 09:13, 9 במאי 2016

  שלום שלום. אני דייר ששוכר בית במושב (אגודה שיתופית). היתה התכנסות של חברי המושב והחליטו לקחת מיסים לצורך: סלילת כביש כניסה ושיפורי בטיחות, הרחבת מתחם מועדון הנוער, הקמת מועדון לחבר הוותיק,שיפור חזות הכפר, טיפול בגן הזיכרון, שיפוץ בית העם, שיפוץ הספרייה, הקמת מתקני ספורט חדשים, שיפוץ בית הכנסת, תחזוקת מבנים ותשתית, פתרון כולל למניעת היטל סלילה עתידי שיחול על כל התושבים ואור על ידי המועצה. האם אני שלא הוזמנתי לישיבה שבה הוחלט על המס ואיני חבר המושב צריך לשלם את המס? רוב תודות על התשובה.

  השב
 • 19:27, 9 במאי 2016

  שלום רב!
  נא ראה תשובת הח"מ לשאלה שהועלתה בחודש שעבר, ביום 15/4/16 (ד).
  החלטות האסיפה הכללית באגודה שיתופית מחייבות את כלל חברי-האגודה – גם את אלה שלא היו נוכחים באסיפה, ובלבד שהוזמנו כדין להתכנסות האסיפה; ברם, האגודה איננה זכאית לחייב בהחלטותיה, אלא את חבריה בלבד. עם זאת, מי שחתם כשוכר על הסכם-שכירות – חייב לבדוק, אם לא התחייב בו לשאת בתשלום כלשהו מאלה הנזכרים בשאלה.
  בהעדר התחייבות ברורה אחרת של השוכר בהסכם-השכירות - בתשלומים המיועדים לשפר את הנכס המושכר עצמו או להעלות את ערכו, חייב לשאת בעל-הנכס, המשכיר. במקרה של ספק פרשני ומחלוקת לגביו – ייפתר העניין על-פי קני-מידה של הגיון והגינות, בצירוף הכלל הפרשני כי כל ספק שנוצר ונותר בהקשר למסמך ( כאן – הסכם-השכירות ), יביא לפירוש כנגד מי שניסח אותו ( או היה בעל השליטה על ניסוחו ); במקרה הנוכחי יש להניח, כי זהו המשכיר, ולא השוכר.
  מרדכי שחם, עו"ד

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.