הקצבת מגרש בישוב לתושבים לא חברים באגודה - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • איליה בורדה

  נשלח ע"יאיליה בורדה 13:23, 26 במאי 2016

  שלום רב, אני מתגורר בישוב שאין לו סמל ישוב והוא מנוהל ע"י וועד אגודה. אני גר עוד מעט ארבע שנים בישוב בדירה שכורה. כאשר התקבלתי עברתי וועדת קבלה, אבל לא הצטרפתי לאגודה. אני משלם מיסי ישוב כמו שאר תושבים ללא שום קשר לחברות שלי באגודה. בימים האלה ישוב מציע האגודה בלבד מגרשים לבניה בהנחה מאד משמעותית. האם וועד אגודה יכול להגדיר מראש שמגרשים מיועדים לחברי אגודה בלבד? בתודה איליה

  השב
 • 16:26, 27 במאי 2016

  שלום רב!
  גם אם חסרים פרטים אחדים בתיאור שבשאלה, ניתן להניח כי השואל מתגורר ביישוב כשוכר של יחידת-מגורים, ללא כל מעמד של חברות באגודה השיתופית הפועלת במקום. תשלום של "מיסי ישוב" הינו, ככל הנראה, תשלום מסים מוניציפאליים ותמורת-שירותים, החלים על מחזיק-מתגורר, לפי הדין המוניציפאלי ולפי חוזה-השכירות ( בדומה למתגורר-בשכירות, אף ביישוב עירוני ). בחינה שנעשתה, לפי השאלה, באה כנראה כדי לוודא התאמת השוכר למגורים בקהילת היישוב, אך לא לעניין חברות באגודה.
  אם האגודה השיתופית הנ"ל היא זו שמקצה מגרשים-לבנייה, כאמור בשאלה – סימן הוא, כי בידיה זכויות במקרקעין ביישוב, אשר הוענקו לה בעבור חברים-מתיישבים.
  דבר עיקרי החסר בשאלה – פנייה של השוכר-השואל אל הנהלת האגודה, בעל-פה וגם בכתב, כדי לברר אפשרויות לרכישת מגרש, ולמקרה של סירוב מצד האגודה – לקבל לכך הסבר מהנהלתה, או מהיועץ המשפטי שלה. לשאלות בפורום יהיה מקום, בהתייחס לעמדת האגודה, לנימוקיה ולביסוסן.
  מרדכי שחם, עו"ד

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.