בקשת חבר אגודה לספירה חוזרת של קולות הבוחרים לועד האגודה - האם חייבת להענות? - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • איילת

  נשלח ע"יאיילת 22:58, 25 ביולי 2016

  יום לאחר בחירות שהתקיימו לועד האגודה, פנה חבר אגודה לועדת הקלפי וביקש כי תערך ספירה חוזרת של הקולות מאחר ובין מספר מועמדים הפרש הקולות היה זעום (1-2 קולות) וייתכן וחלה טעות אנוש בספירה שיכולה להשפיע על תוצאות הבחירות. האם ועדת הקלפי יכולה לסרב לקיים את הספירה בטענה שלטעמם אין פגם בספירה? האם ועדת ביקורת יכולה להורות לא לקיים את הספירה החוזרת כי לא רואה לכך טעם? האם נציג רשם האגודות יכול להתעלם או לא להענות לבקשה כזו של חבר אגודה?

  השב
 • מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

  מרדכי שחם, עו"ד - מנהל הפורום,מנהל הפורום

  11:07, 26 ביולי 2016

  שלום רב!
  תקנה 59א של "תקנות האגודות השיתופיות ( רשויות האגודה ), תשל"ה-1975", קובעת:
  "כל המסמכים הנוגעים לבחירת רשויות האגודה שלא נקבעה לגביהם הוראה אחרת בתקנות אלה – יישמרו במקום בטוח במשרדי האגודה לתקופה של 30 ימים; הוגשו לפני תום התקופה האמורה ערעור או השגה על חוקיות הבחירות – יישמרו עד לאחר החלטה סופית בערעור או בהשגה."
  חובת שמירת המסמכים הנ"ל ( כולל, כמובן, פתקי-ההצבעה ), המאפשרת – בין היתר - בחינה וספירה מחדש במקרה של החלטה בערעור או בהשגה על פסילה ו/או הכשרה שגויות של פתקי-הצבעה ע"י ועדת-הקלפי, מאפשרת כמובן גם ספירה חוזרת של הקולות. ספירה כזו מתבקשת, ולכאורה אף מתחייבת, במקרה המתואר – למניעת טעות-אנוש או לשלילת החשש לקיומה, וכן להסרת "צללים" מיותרים, העלולים "ללוות" את ועד-ההנהלה עם חלק מחבריו, את חברי ועדת-הקלפי עצמם ואף את ציבור-החברים באגודה, אם פעולה קלה ופשוטה יחסית של ספירה חוזרת, לא תינקט מבעוד מועד, בנסיבות המקרה.
  על רקע הפער הזעום בין קולות-בחירה שנספרו, ובאווירה שכבר נוצרה עקב משמעות הפער – מומלץ גם לאגודה ולמוסדותיה לאמץ כאן גישה מעשית, מבלי לנסות להיתפס לפורמאליות ולגינוני-כבוד ומבלי להטריח גורמי-חוץ בעלי-סמכות.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.