דרישה מתושבי המושב - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • מיכאל

  נשלח ע"ימיכאל 10:28, 7 באוגוסט 2012

  אני מתגורר במושב במרכז הארץ למעלה מ-40 שנה. לאחרונה המועצה האיזורית באה בדרישה מהתושבים לשלם עשרות אלפי שקלים על קו הביוב של המושב. רוב המשפחות הם משפחות ותיקות שאין להם כאלה סכומים לתת למועצה. שאלתי היא אם הם יכולים לחייב את התושבים לשלם כאלה סכומים ולא לקבל סבסוד מהמדינה? למה עלינו לשאת בהוצאות הגבוהות האלה על תשתית? זה הרי אבסורד

  השב
 • 12:42, 7 באוגוסט 2012

  התחשבנות לגבי קו-ביוב והתקנתו ליישוב הינה, בעיקרה, נושא מוניציפאלי. בכל מקרה, הדרישה הכספית ראויה לבדיקה עובדתית וחשבונאית מול הרשויות הנוגעות לעניין, כצעד ראשון.
  ליישוב שמספר בעלי-הבתים בו קטן, יחסית, עלול סכום-הדרישה להיות גבוה, בהתאם, אך בכך טעם נוסף לבדיקה יסודית.
  התקנת קו-ביוב והכרוך בה מוסדרים בחקיקה מיוחדת, ויישומה ( לרבות לעניין מענקי-המדינה, הניתנים בנושא ) אמור להתבצע על-פי קני-מידה שווים - הן בבחינה כלל-ארצית, ובמיוחד - בין יישובים בתחומי אותה מועצה אזורית.
  למושב אמור להיות נציג במועצה האזורית, אך גם בלעדיו - חזקה על המועצה כי תמסור פרטים והסברים בשקיפות הראוייה,הן לגבי המקרה המסויים והן בבחינה השוואתית ליישובי המועצה האחרים. בהעדר הסבר או הסדר מניחים את הדעת, מומלץ לפנות לעורך-דין הבקי בתחום המוניציפאלי, ורק לפי הנחייתו, במקרה הצורך, להסתייע גם במומחה לענייני מושבים.
  אם בכל זאת יתברר, כי המצב החקיקתי הקיים איפשר עיוות של ממש - יהיה מקום לשקול צעדים נוספים, במישור הציבורי ואולי גם במישור המשפטי; אך בשלב ראשוני זה, וללא מידע מפורט - אין להרחיק לכת.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.