הורשת דירה לילד תוך תכנון מס - פורום ניהול עיזבונות

שאלה חדשה
 • נטשה

  נשלח ע"ינטשה 21:58, 2 במאי 2016

  שלום, אמי פנסיונרית והיא בעלת בית פרטי. לאחרונה עולות שאלות לגבי דין הבית כאשר תלך לעולמה. היא רוצה להבטיח שהבית יעבור לבעלותי (אני בת יחידה) ואם אפשר להמנע ממס... מה תהיה הדרך הכי טובה לתכנון המס? להוסיף אותי כשותפה בבעלות הבית? להעביר את הבית על שמי כל עוד היא בחיים? או להכין צוואה? בתודה מראש

  השב
 • מנהל הפורום:עו"ד גלית הר-זהב

  עו"ד גלית הר-זהב,מנהל הפורום

  10:39, 5 במאי 2016

  שלום רב,
  לשאלתך, עומדים לרשות אמך האפשרויות הבאות:
  1. צוואה - צוואה היא הדרך הבטוחה והנכונה לעניין חוסר וודאות בגין אדם שאולי יטען כי מגיע לו נתח מנכס ואף פטור מס בגין העברת הזכות אלייך לאחר חו"ח מות אמך. כלומר בטוח ופטור ממס.
  2. ירושה - מאחר ואת בת יחידה אז קרוב לוודאי שתרשי לבד את אמך, גם הליך זה פטור ממס אבל יש סיכוי קלוש שעוד אדם יטען לירושה.
  3. מתנה - מתנה הינה העברת הזכות עוד בחיי אמך, אומנם המדובר בהליך בטוח ואפשרי אך זהו הליך שבו תצטרכי לשלם 1/3 מסכום המס בגין העסקה קרי 1/3 מס רכישה בהתאם למחיר הנכס.
  בהצלחה

  תגובה

בפורום זה נדון בשאלות הרגישות העולות סביב ניהול עיזבונו של מוריש שנפטר, ובין השאר בשאלות הבאות: מה הן הוראות דיני הירושה לגבי חלוקת העיזבון בין היורשים? מהו מנהל עיזבון זמני? כיצד נבחר מנהל עיזבון? באיזה שלב מתמנה מנהל עיזבון? מי מוסמך למנות מנהל עיזבון? מה סמכויותיו של מנהל עיזבון? מה הן חובותיו של מנהל עיזבון? מה הן זכויותיו של מנהל עיזבון? מה הן האפשרויות לאיתור יסודי של רכוש ונכסי הנפטר? מה סוג הרכוש שניכלל בעיזבון ואיזה רכוש אינו נכלל בעיזבון? כיצד מתייחס מנהל עיזבון לזכויות בן הזוג שנותר בחיים? כיצד ינוהל העיזבון תוך הגנה שוויונית ונייטרלית על זכויות כל היורשים? כל נושא משפטי אחר הנמצא בתחום העיזבונות, הירושות והצוואות שיעלה, יקבל מענה מתאים.