לוגו אתר משפטי - הפורטל המשפטי לקהל הרחב
נגישות
דורון

פנסיה כפולה- קיבוץ מופרט

שלום רב. אני חבר קיבוץ מופרט בהסדר מיוחד (עצמאות כלכלית, לא מתגורר בפועל בקיבוץ ) . אוטוטו בן 49. כרגע עובד ומתגורר מחוץ לקיבוץ, אך משלם את מלוא המיסים וההתחייבויות הנדרשים ממני עי הקיבוץ, כמו גם מדווח להם על שכרי. (דיווח בלבד- השכר אינו עובר דרך הקיבוץ.) אני משלם פנסיה כחוק דרך מקום העבודה. למרות זאת, הקיבוץ (כחלק מהתשלומים הנדרשים ממני מדי חודש) מחייב אותי לשלם פנסיה נוספת (!) מלאה, שעלתה במהלך שנה וחצי מ 850 שח בחודש לכ 1050 שח בחודש. הסכום כולו על חשבוני כמובן. (אין פה השתתפות של הקיבוץ כלל). כאשר פניתי אליהם בבקשה לבטל את ההפרשה הנוספת,הפנו אותי ליועץ הפנסיוני שלהם שטען מצידו שצריך לחכות עוד שנתיים לפחות כדי לוודא שאני מגיע לתחזית פרישה מאוזנת לפי פנסיית הרשם. (משום ששנים רבות למדתי ועבדתי במקומות בהם לא נצברה לי פנסיה מסודרת, וטרם תחולת חוק פנסיית חובה, נוצר לטענתם חוסר בסכומים הנצברים החזויים לגיל הפרישה, ועל מנת שיוכלו לעמוד בהתחייבות פנסיה קיבוצית הם מחייבים אותי לשלם מכיסי את ההפרשים.) אציין שלא נלקח בחשבון בתחשיבים שלהם עובדת היותי מורה (ומכאן ששכרי עולה בעקביות עם הוותק ועם ההשתלמויות וכו) ולמרות שציינתי זאת מס' פעמים, בחרו להתעלם מעובדה זו. יתרה מזאת, גם היועץ הפנסיוני עצמו רשם במכתבו שיש שינויים רבים ותמידיים בשוק הביטוח, ולא באמת ניתן לחזות במדוייק משהו שאמור לקרות עוד קצת פחות מעשרים שנים. הצעתי לחתום מולם על חוזה או מסמך, בו אתחייב שבהגיעי לגיל פרישה, באם לא אגיע בכוחות עצמי לפנסיית הרשם- לא אדרוש השלמה מהקיבוץ. נעניתי עי היועץ הביטוחי שזה אינו אפשרי. האם מבחינה חוקית ניתן לחייב אותי לשלם שתי פנסיות במקביל מכיסי? דרך השכר מופרש לי לפנסיה כ כ 1,000 שח בחודש (עובד ומעביד, לא כולל רכיב הפיצויים) ודרך הקיבוץ כאמור, לוקחים לי עוד 1,050 שח בחודש לערך, והתעריף הזה עולה ללא הפסקה. אשמח לעצה מושכלת.

אבנר בן חיון

תיאור המצב מעלה סוגיה משפטית מורכבת המצריכה ייעוץ משפטי (ופנסיוני פרטני) המתבסס על העובדות הרלוונטיות (ההסכם החל בינך לבין הקיבוץ,משמעות החסכון הפנסיוני במסגרת הקיבוץ והזכויות להם תהיה זכאי בגין כך, וכו')

שלום, מה השאלה המשפטית שלך?
close the form שליחה
חזרה לפורום קופות גמל ופנסיה