האם לתבוע עכשיו א.כ.ע או לחכות ואיך מחושב - פורום קופות גמל ופנסיה

שאלה חדשה
 • יהודה

  נשלח ע"ייהודה 22:12, 10 בפברואר 2014

  אישתי עשתה פנסיה מוטת חיסכון לפני חצי שנה בתום חצי שנה התפטרה עקב הרעת תנאים והתחילה לקבל אבטלה ברגע שהתחילה לקבל אבטלה נודע לה שהיא חולה בסרטן וקיבלה 100% נכות לכל החיים מהביטוח לאומי כל אותה תקופה עד עכשיו לא הפרישה לקרן הפנסיה מעכשיו מפרישה ריסק זמני בפבואר נגמרת האבטלה והיא תקבל רק קצבת נכות שאלתי האם כדאי לתבוע את קרן הפנסיה עכשיו על נושא של א.כ.ע או לחכות אם זה ומה יהיו ההשלכות של תביעה עכשיו לעומת תביעה בעתיד לגבי גובה הפיצוי ואיך הוא מחושב כייש לה רק חצי שנה בפנסיה שכר מבוטח לפנסיה 9000 שקל

  השב
 • מנהל הפורום:עו"ד אבנר בן חיון

  עו"ד אבנר בן חיון,מנהל הפורום

  18:09, 11 בפברואר 2014

  יהודה שלום

  לא בטוח שהבנתי את הרצף.

  בעקרון אם מדובר בקרן פנסיה חדשה, אזי החברות בקרן כוללת גם כיסוי ביטוחי לפנסית נכות.

  העקרון הוא שעל מנת להיות זכאי לפנסית נכות - על המבוטח להיות במעמד של 'מבוטח פעיל' בחודש שבו ארע האירוע הביטוחי המזכה. היינו, מבוטח ששולמו בגינו דמי גמולים במועד קרות אירוע הנכות או שהוא נמצא באותו מועד במסגרת תקופת הריסק.

  בעקרון קרנות הפנסיה החדשות מעניקות היום תקופת ריסק אוטומטית שנכנסת לתוקף מיד עם הפסקת התשלומים לקרן וארוכה קבוע בתקנון הקרן (בד"כ 5 חודשים ממועד הפסקת התשלומים).

  קיימת גם אפשרות על פי תקנוני קרנות הפנסיה החדשות לעשות הסדר ריסק, בתשלום של דמי הריסק על ידי המבוטח, מעבר לתקופה האמורה ועד למקסימום (כולל ה-5 חודשים האוטומטיים) של 24 חודשים (תלוי בוותק של המבוטח בקרן).

  כך שאם אירוע הנכות חל במועד היותה של אשתך מבוטחת פעילה (בין אם באותה תקופה שולמו בגינה דמי גמולים לקרן ובין אם זה חל בתקופת הריסק)- אזי אמור לחול עליה כיסוי ביטוחי המזכה בפנסית נכות.

  יחד עם זאת, וזאת לא הבנתי משאלתך, האם אירוע הנכות חל בתקופת הריסק, או שמא אחרי תקופה זו

  לשאלתך, מתי לתבוע- יש להגיש בקשה באופן מיידי לקרן הפנסיה לתשלום פנסית נכות, בהנחה שעל פי האמור לעיל ועל פי הנתונים העובדתיים במקרה הזה, באמת אירוע הנכות חל בעת היותה במעמד של מבוטחת פעילה (ואגב, בהנחה שהמחלה שממנה היא סובלת ושבע"ה תבריא ממנה תיכף ומיד, לא חלה קודם למועד הצטרפותה לקרן (שאז על פי תקנות הקרן עליה לצבור וותק של חבורת בקרן של 60 חודשים ('תקופת אכשרה').

  מומלץ מאוד להלקבל ליווי של עו"ד מבין בתחום זה לצורך הגשת הבקשה לפנסית נכות מהקרן

  בהצלחה ורפואה שלמה

  תגובה
 • 22:34, 11 בפברואר 2014

  הבנתי אותך אבל לא עניתה לי איך מחושב הרי היא רק חצי שנה בקרן שכר מבוטח הוא 9000 ויש לה 100% נכות מביטוח לאומי האם הפנסיה נכות נגזרת אך ורק מהשכר המבוטח או שיש עוד פרמטרים אחרים והאם פנסיה מוטת חיסכון פוגעת בהכרח בקצבה שתקבל

  תגובה
 • מנהל הפורום:עו"ד אבנר בן חיון

  עו"ד אבנר בן חיון,מנהל הפורום

  08:06, 12 בפברואר 2014

  הפנסיה מחושבת בהתאם לתקנון הקרן.

  באופן גס ולהמחשה בלבד ניתן לומר שגובה פנסית הנכות של מבוטח בקרן פנסיה חדשה, הינה תוצאה של מכפלת 'המשכורת הקובעת לפנסית נכות ושאירים' (שחישובה נעשה בד"כ על פי השכר המבוטח- היינו, השכר שממנו בוצעו הפרשות דמי גמולים קרן) באחוז הכיסוי הביטוחי של המבוטח (בהתאם למסלול הביטוחי החל עליו. במקרה של אשתך, מסלול מוטה חסכון שבד"כ לא אמור להקנות כיסוי ביטוחי גבוה לנכות (על מנת לאפשר חסכון גבוה יותר לפנסית זקנה בהתאם למהותו של מסלול זה). אם כי בהחלט יתכן כי יחול עליה כיסוי ביטוחי גבוה ככל שגילה צעיר יותר. אך בכל מקרה יש לבדוק זאת מול קרן הפנסיה / תקנון הקרן בקשר לשיעור הכיסוי הביטוחי לנכות בהתאם למסלול החל עליה וגילה). את התוצאה המתקבלת מכפילים באחוזי פנסית הנכות שיקבעו לאשתך על ידי רופא הקרן / הוועדה הרפואית של הקרן (שהינה גוף עצמאי ולא תלוי בהחלטות / קביעות המל"ל)

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד אבנר בן חיון

מנהל הפורום: עו"ד אבנר בן חיון

בעל נסיון והתמחות מיוחדת בתחום קרנות הפנסיה וקופות הגמל והביטוח. עו"ד בן חיון שימש כיועץ משפטי של מב
למידע נוסף

03-9105770 חיוג
הודעה

פורום קופות גמל ופנסיה נועד לציבור הרחב על מנת ליתן מענה ראשוני וכללי בלבד לשאלות בתחום החסכון הפנסיוני בקופות גמל ובקרנות פנסיה.

האמור בפורום זה אינו בגדר המלצה ואין לראות בו יעוץ משפטי או יעוץ או שיווק השקעות או ייעוץ או שיווק פנסיוני אלא נועד להבהרה ולהסבר בלבד.  

האמור בפורום זה אינו מהווה תחליף ליעוץ משפטי פרטני ליעוץ פנסיוני או ייעוץ השקעות ו/או שיווק פנסיוני אישי על פי צרכיו הספציפיים של כל פונה ומנהל הפורום אינו אחראי לתוצאות השימוש בהן.