שאלה בנוגע לחוק היבש - פורום תביעות קטנות

שאלה חדשה
 • אדם

  נשלח ע"יאדם 22:59, 9 ביוני 2013

  בישראל בחוק ביטול עסקת מכר מרחוק קיים תת סעיף בו נטען כי על סוגי סחורה מסוימת (לרבות אלקטרונית, כזאת שמגיעה בלי עטיפה פיזית), חוק ביטול העסקה לא חל. מה קורה כשעסק ברשת, מפרסם מוצרים שכאלו (דהיינו לא פיזיים לחלוטין) למכירה עם המינימום האפשרי של תיאור, אשר מסוגל להטעות? הרי למוכר סחורה שכזאת הוא משיג בכמויות. ומנעד המחירים הוא רחב ביותר. בעולם שהולך ומעביר עצמו לרשת, כשהתשלום מועבר ברשת במהירות, והכסף בעצמו קיים רק ברשת, אך יחסר למי ששילם על סמך פרסום לוקה או חסר. החוק הזה מתנגש עם הדרישה מעסק להציג חד משמעית את פירוט המוצר (במיוחד כשיש מגוון כה רחב של דגמים ושאר משתנים כשמדובר בסחורה שכזאת). לאן היית מכריע כבעל מקצוע? ולמי יש יותר סיכוי? ללקוח או לחנות מקוונת?

  השב
 • 10:14, 13 ביוני 2013

  שלום אדם ותודה על פנייתך.
  סעיף 14ג(ד)(5) לחוק הגנת הצרכן מסייג טובין הניתנים להקלטה, לשעתוק או לשכפול, שהצרכן פתח את אריזתם המקורית.
  אם מוצר זה הגיע לצרכן מראש ללא אריזה או עטיפה מקורית, יש מקום להיאחז בכך.
  בנוסף, בהתאם לסעיף 14ג(א)לחוק הגנת הצרכן חלות על בית העסק חובות ספציפיות לעניין תיאור המוצר, ככל ובית העוסק לא פירט בהתאם לחוק, יש מקום לטעון להטעיה.

  תגובה
בתי המשפט לתביעות קטנות נועדו לבירורן של תביעות כספיות בסכומים נמוכים יחסית, באופן מהיר ופשוט.  בפורום נשיב על שאלותיכם בענייני תביעות קטנות, התנאים להגשת וניהול תביעה קטנה, סכומי התביעה, עילות התביעה הנידונות במסגרת בית המשפט לתביעות קטנות, וכן, עניינים מרכזיים בתביעות קטנות, כגון, צרכנות, שירותים, סוגי התקשרויות וסוגי עסקאות, ביטול עסקאות, סכסוכים  וכיו"ב.