אחוזים למינהל על מכירת אדמה חקלאית - פורום מנהל מקרקעי ישראל

שאלה חדשה
 • ליעד

  נשלח ע"יליעד 11:50, 19 בפברואר 2013

  יש לי דונם אדמה חקלאית במושב במרכז שירשתי בנוסף לחלקה שלי שעליה אני גר. האם אני יכול למכור את האדמה החקלאית שלי והאם אצטרך לשלם למינהל מקרקעי ישראל אחוזים מהמכירה?

  השב
 • 08:32, 21 בפברואר 2013


  ליעד שלום רב

  אם הדונם היא חלק מנחלה אין אפשרות למכור אלא אם תעשה פעולה לחלק את הנחלה. זה הליך ארוך ומפותל. אם הדונם הוא לא חלק מנחלה למשל בהרחבה חיבים לבדוק את המגרש ו/או החלקה ודרוש הליך תכנוני מוקדם.

  עו"ד רון שוורץ
  מנהל הפורום

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד אסף גסטפרוינד

מנהל הפורום: עו"ד אסף גסטפרוינד

בעל משרד עורכי דין המתמחה במקרקעין, שמאי מקרקעין מומחה מטעם בתי המשפט ושמאי בורר מטעם ועדות ערר מחוז
למידע נוסף

072-3214623 חיוג
הודעה

מנהל מקרקעי ישראל הוא אחד הגופים החזקים ביותר מבין הרשויות הממשלתיות שבהרבה מקרים עדיין האזרח חייב את השירותים אותו המנהל מספק. 
כנסת ישראל חוקקה את חוק יסוד מקרקעי ישראל הקובע כי לא ניתן להעביר בעלות במקרקעי ישראל לבעלות פרטית, ועל כן מנהל מקרקעי ישראל הוא למעשה הגוף הראשי במדינת ישראל אשר מנהל את קרקעות המדינה, מכוח חוק מנהל מקרקעי ישראל, תש"ך-1960.
החוקים הללו מובילים לכך שמנהל מקרקעי ישראל מנהל את רוב הקרקעות בשטחה של מדינת ישראל וזאת לאור המדיניות הקיימת של מועצת מקרקעי ישראל עם החלטות מנהליות שמוציאה מפעם לפעם. בראש מנהל מקרקעי ישראל עומד יו"ר שעל פי החוק כיום הוא שר השיכון ומנכ"ל ממונה.
הפורום יעסוק בטיפול בחוכרים ובמשתכנים, בעיות של המגזר החקלאי, נחלות חקלאיות, בן ממשיך, פיצול נחלה, הרחבות בקיבוצים ומושבים, שיווק קרקעות, ייעודי קרקע ושינויים, שאלות לגבי תוכנית בניין עיר, הסכמי פיתוח, הוספת בניה למבנה קיים, בתים צימודי קרקע, למי פונים במנהל.