לחץ של מועצה על המינהל - פורום מנהל מקרקעי ישראל

שאלה חדשה
 • פלוני

  נשלח ע"יפלוני 11:33, 6 במרץ 2013

  האם קבוצת מושבים ששייכים למועצה אזורית יכולה ללחוץ על המועצה להשפיע על החלטות הזויות של המינהל? ההחלטות של המינהל פוגעות באיכות חייהם של התושבים. האם בכלל למועצה יש השפעה על המינהל?

  השב
 • 14:01, 6 במרץ 2013


  פלוני שלום רב

  ברור שלמועצה האזורית לעמומד בראשה ולמהנדס המועצה יש השפעה על התוכניות שמובילים בתחום המועצה שלהם. לשאלתך התחום התכנוני מי שבד"כ מוביל פיתוח זו גם המועצה על פי אופיה ואופי המושבים והקיבוצים שבתחומה. השאלה כללית מאוד ולכן בהתאם גם התשובה ברמה העקרונית.

  עו"ד רון שוורץ
  מנהל הפורום

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד אסף גסטפרוינד

מנהל הפורום: עו"ד אסף גסטפרוינד

בעל משרד עורכי דין המתמחה במקרקעין, שמאי מקרקעין מומחה מטעם בתי המשפט ושמאי בורר מטעם ועדות ערר מחוז
למידע נוסף

072-3214623 חיוג
הודעה

מנהל מקרקעי ישראל הוא אחד הגופים החזקים ביותר מבין הרשויות הממשלתיות שבהרבה מקרים עדיין האזרח חייב את השירותים אותו המנהל מספק. 
כנסת ישראל חוקקה את חוק יסוד מקרקעי ישראל הקובע כי לא ניתן להעביר בעלות במקרקעי ישראל לבעלות פרטית, ועל כן מנהל מקרקעי ישראל הוא למעשה הגוף הראשי במדינת ישראל אשר מנהל את קרקעות המדינה, מכוח חוק מנהל מקרקעי ישראל, תש"ך-1960.
החוקים הללו מובילים לכך שמנהל מקרקעי ישראל מנהל את רוב הקרקעות בשטחה של מדינת ישראל וזאת לאור המדיניות הקיימת של מועצת מקרקעי ישראל עם החלטות מנהליות שמוציאה מפעם לפעם. בראש מנהל מקרקעי ישראל עומד יו"ר שעל פי החוק כיום הוא שר השיכון ומנכ"ל ממונה.
הפורום יעסוק בטיפול בחוכרים ובמשתכנים, בעיות של המגזר החקלאי, נחלות חקלאיות, בן ממשיך, פיצול נחלה, הרחבות בקיבוצים ומושבים, שיווק קרקעות, ייעודי קרקע ושינויים, שאלות לגבי תוכנית בניין עיר, הסכמי פיתוח, הוספת בניה למבנה קיים, בתים צימודי קרקע, למי פונים במנהל.