שינוי שלא בהסכמה של מקום מושבו של בורר בסכסוך עסקי - פורום בוררות

שאלה חדשה
 • רון

  נשלח ע"ירון 17:48, 30 במאי 2016

  בחוזה שנחתם עם חברה ישראלית שמושבה העיקרי בארה"ב נקבע שבוררות תיעשה אם וכאשר במדינת ניו יורק ארה"ב. אנו כמובן מתחרטים על אישור סעיף זה כרגע בשלב של סכסוך די מהותי ומבינים את הבעייתיות בלהגיע עד לשם מבחינת עלויות ושפה בעיקר. האם ישנה דרך לשנות סעיף בוררות זה? החברה השניה היא ישראלית ובעלת משרד קטן בארץ. מרבית החברה בארה"ב. תודה לך

  השב
 • מנהל הפורום:פישר רפאל, עו"ד

  רפאל פישר, עו"ד,מנהל הפורום

  17:40, 13 ביוני 2016

  רון שלום רב,
  שינוי של תניית בוררות בהסכם יכול להיעשות כמובן בהסכמה. לא ברור משאלתך, האם הקביעה בהסכם של מדינת ניו יורק, ארה"ב היא קביעה גיאוגרפית (דיוני הבוררות יתנהלו במדינת ניו יורק) או מהותית (על הבוררות יחול דין אמריקאי ובית המשפט המוסמך הוא בית המשפט של מדינת ניו יורק). בכל מקרה, בהיעדר הסכמה בין הצדדים, על מנת לתת תשובה מלאה, יש לבחון את ההסכם בו מצויה תניית הבוררות, על מנת לבחון את מהותו ומשקלו של סעיף הבוררות כתנאי יסודי בהסכם בין הצדדים בקונטקסט של ההסכם כולו. בין היתר, יש לבחון האם ישנה התניה בהסכם לעניין הדין החל על הבוררות, אם בכלל (אמריקאי או ישראלי, להבדיל ממיקום הבוררות) והאם יש התנייה לעניין הסמכות המקומית של ביהמ"ש המוסמך. כיוון ובד"כ אין בורר רשאי להכריע בעצמו בשאלות בקשר עם סמכותו שלו, אלא ביהמ"ש, הרי שכל בקשה לשינוי תניית הבוררות יש להגיש לביהמ"ש המוסמך לפי ההסכם או משלא נקבעה סמכות מקומית ייחודית, מקום מושבו של הנתבע. מכיוון שכתבת כי שתי החברות הן ישראליות, יתכן כי ניתן להגיש בקשה לשינוי תניית הבוררות לבית משפט ישראלי.
  בברכה,
  רפאל פישר, עו"ד

  תגובה
מנהל הפורום:פישר רפאל, עו"ד

מנהל הפורום: פישר רפאל, עו"ד

בעל ניסיון של 16 שנים בעבודה כעו"ד מסחרי, בין היתר במשרדי עו"ד גדולים, בחברת החיתום וההשקעות של הבנק
למידע נוסף

077-9968154 חיוג
הודעה

הפורום מבקש לעסוק בסוגיות בקשר עם הליך הבוררות אשר הולך ומבסס את עצמו כמנגנון מועדף לפתרון סכסוכים עסקיים, כאלטרנטיבה יעילה להתדיינות בבית משפט. 

 

התשובות בפורום אינן מהוות תחליף לייעוץ משפטי פרטני אלא בהתאם לנסיבות כל מקרה לגופו.