שאלה בנושא תרומת ביצית לבת הזוג - פורום זוגות חד מיניים

שאלה חדשה
 • keren or

  נשלח ע"יkeren or 18:36, 7 בדצמבר 2015

  שלום רב, בת זוגתי ואני מעוניינות להביא ילד משותף לעולם, כך שאני אתרום לה ביצית והיא למעשה תישא את ההריון. סוג של פונדקאות. זה מאד חשוב לנו, כדי להרגיש ששתינו שותפות להריון הזה. התכוונו להשתמש לצורך כך בתרומת זרע. האם הרעיון שלנו אפשרי? תודה מראש

  השב
 • מנהל הפורום:עו"ד טלי ברמן טל

  טלי ברמן טל, עו"ד,מנהל הפורום

  12:02, 8 בדצמבר 2015

  שלום לשתי האימהות לעתיד:
  התוכנית שלכן אמנם נשמעת אידיאלית ואפשרית מבחינת התפתחות טכנולוגית אולם משפטית, אינה אפשרית בארץ כרגע.
  ראשית לעניין תרומת הביצית: את מבקשת לתרום ביצית לבת זוגתך. חוק תרומת ביצית משנת 2010 קובע כי נתרמת ביצית תהיה רק אישה אשר אינה יכולה להרות מביציותיה שלה בשל בעיה רפואית. אם זה לא המצב, הרי שככל הנראה לא תקבלו אישור של משרד הבריאות להליך של תרומת ביצית. יתרה מזאת, עקרונית חוק תרומת ביצית אינו מאפשר תרומה שאינה אנונימית, (כלומר היכרות של תורמת הביצית עם הנתרמת) אם כי נראה, על פי הפסיקה, שניתן להתגבר על קושי זה. באשר ל"פונדקאות", נראה שאתן משתמשות במונח לא נכון. העיקרון בפונדקאות (ע"פ חוק הסכמים לנשיאת עוברים משנת 1996) הוא ניתוק מוחלט של הקשר בין הילוד לבין הפונדקאית, וזה הרי לא המצב אצלכן, לכן "פונדקאות" כפי שהיא מוכרת בישראל אינה מתאימה לכן וזאת מבלי להיכנס לתנאים בחוק הקובעים מי רשאי להשתמש בשירותי פונדקאות (איש ואישה). יכול להיות שיש מקום לבדוק אם ניתן לבצע את התוכנית הזו מחוץ לישראל, תלוי בנסיבות.
  בהצלחה

  תגובה

תחום החד מיניים במשפט הולך ותופס תאוצה רבה בעולם בכלל ובישראל בפרט. הידעת, כי מדינת ישראל היא בין המדינות הממוקמות במקומות הראשונים בהענקת זכויות לחד מיניים? כיום, כאשר כמעט לכל אחד מאיתנו יש מכר / בן משפחה השייך לקהילה החד מינית מתעוררות שאלות רבות ומגוונות, האם זכויות החד מיניים שקולות לזכויות של זוגות אחרים?

הפורום עוסק במכלול הנושאים המשפטיים הקשורים לחד מיניים במשפט, לרבות נישואין וגירושין, משמורת והסדרי ראייה, פונדקאות, אימוץ, מרשם האוכלוסין, מזונות, צוואות וכו'.