היטל השבחה - פורום מיסוי מקרקעין

שאלה חדשה
 • מיכאל

  נשלח ע"ימיכאל 08:42, 24 בדצמבר 2013

  במסגרת תוספת בנייה לבית דו משפחתי בשכונה הצבאית בראש העין שילמתי לאחרונה לרשות מקרקעי ישראל היטלי השבחה וכן רכשתי את הבעלות על הקרקע של הנכס. במסגרת סיום אישור התוכניות של תוספת הבנייה מול העיריה קיבלתי לפני כשבוע מעירית ראש העין דרישה לתשלום היטל השבחה עבור תוספת בנייה של 27 מ"ר לפי חישוב של 2500 ש"ח למטר (כ 30,000 ש"ח) . הדבר תמוה מכיוון שלפני שנה וחצי שילמתי על תוספת בנייה באותו בנכס, עבור תוספת בנייה של 73 מ"ר רק היטלים ואגרות בסכום של 12,000 ש"ח ולא נדרשתי לשלם כלל היטל השבחה. האם העיריה רשאית לגבות בנוסף לרשות מקרקעי ישראל היטל השבחה לאחר שזו כבר שולמה לרשות? האם היא לא אמורה לגבות רק היטלים ואגרות? האם החישוב של השמאי סביר והגיוני? האם יש אפשרות לערער עלהדרישה לתשלום זה? אשמח להמלצות ותובנות בנושא. תודה

  השב
 • 23:54, 28 בדצמבר 2013

  מיכאל שלום. שאלתך נוגעת לדיני תכנון ובנייה. על כן אבקשך לפנות בשאלה לפורום הנכון.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד ואדים בליאכר

מנהל הפורום: עו"ד ואדים בליאכר

בוגר תואר ראשון בפקולטה למשפטים של אוניברסיטת חיפה. שותף ומייסד משרד עורכי דין בליאכר את מלול. בעל
למידע נוסף

077-9977443 חיוג
הודעה

פורום מיסוי מקרקעין יעסוק בשאלות הקשורות במיסים העשויים לחול על עסקאות מכר / רכישת מקרקעין והדרך הנכונה והלגיטימית לתכנון עסקה באופן שתניב למוכר/קונה את המקסימום מתמורת העסקה תוך חשיפה מינימלית למס.
כידוע , בעסקאות מכר מקרקעין מעורבת תמיד שאלת המיסים החלים על העסקה ומכאן נגזרת החשיבות הרבה בתכנון אופן ביצוע העסקה, וכל זאת לפני כריתת חוזה.
יובהר כי התשובות בפורום אינן באות במקום היוועצות עם עו"ד מומחה בתחום, בייחוד שעסקינן בנושא כה מורכב, כשלפרטים הקטנים מיוחסת חשיבות רבה מאוד לצורך מתן תשובה מושכלת. הדבר מקבל משנה תוקף לאור השינויים התכופים בחקיקת המסים, ולאור הרפורמה במיסוי מקרקעין משנת 2014.  
האמור בתשובות בפורום זה הננו כללי ואין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה כל שהיא ועל השואל לפנות לעו"ד מומחה בנושא, אשר יבחן את השאלה ויעניק חו"ד מקיפה.