נאשם שלא מתייצב למשפטו - פורום עבירות אלימות

שאלה חדשה
 • דורון

  נשלח ע"ידורון 15:12, 14 בנובמבר 2014

  זה נכון שאם לא מוצאים ת'נאשם אז המשפט מתבטל ?

  השב
 • מנהל הפורום:יאיר רגב עורך דין פלילי

  עו"ד פלילי יאיר רגב,מנהל הפורום

  02:18, 15 בנובמבר 2014

  שלום דורון,
  זה לא נכון שהמשפט מתבטל. בד"כ השופט מורה למשטרה לאתר את הנאשם ולהביאו עם צו הבאה, אם המשטרה ממשיכה לא לאתרו התיק נמחק עד לאיתורו ע"י המשטרה, ברגע שמאותר מחדשים את כתב האישום ומתחיל המשפט. לפעמים כאשר במשך תקופה ארוכה הנאשם לא אותר ובעבירה קלה סוגרים את התיק במשטרה.

  כאמור, במצב בו הנאשם איננו "נוכח" במשפטו, מצב כזה ייתכן כאשר הנאשם נמלט מאימת הדין, בין שהוא מסתתר בתוך גבולות המדינה ובין שנמלט לחו"ל, בחינת עבריין נמלט (להלן - "נאשם נמלט").
  המחוקק מתייחס לנאשם נמלט בסעיף 130 לחסד"פ, ולפיו ניתן לדון נאשם שהוזמן להמשך משפטו ולא התייצב, בתנאי שהוזהר - בין בהודעה של בית המשפט במהלך הדיון ובין בהזמנה בכתב - שבית המשפט "יהיה רשאי לדונו שלא בפניו אם לא התייצב".
  יחד עם זאת, המחוקק הכיר בסמכות מוגבלת למדי של בית המשפט לדון נאשם שאיננו מתייצב למשפטו - למרות שהוא יודע על מועד קיום המשפט והוזמן לדיון כדין - וקבע לשם כך הוראות מפורטות וברורות בסעיף 130 לחסד"פ, שלא כאן המקום לדון בהן.

  ניתן לסכם בכלליות שעל פי החוק הקיים במדינת ישראל, האפשרות היחידה לדון נאשם נמלט, שאיננו מתייצב לדיון על אף שהוא יודע על קיומו, נקבעה בסעיף 130 לחסד"פ.
  הוראה זו הינה חלקית ומוגבלת ביותר, דהיינו, היא חלה לגבי דיונים בבית-משפט השלום בלבד, וגם זאת עד שלב הכרעת-הדין. בית המשפט רשאי לגזור את דינו של הנאשם הנמלט שלא בפניו, רק בעבירה שאיננה פשע, והוא מנוע מלגזור עליו עונש מאסר.

  בברכה
  עו"ד פלילי רגב יאיר
  http://www.yairegev.co.il

  תגובה
מנהל הפורום:יאיר רגב עורך דין פלילי

מנהל הפורום: יאיר רגב עורך דין פלילי

בעל תואר ראשון במשפטים מהקריה האקדמית קרית-אונו (L.L.B), סיים את לימודיו בהצטיינות. בעל תואר שני מאו
למידע נוסף

053-9373379 חיוג
הודעה

אם אתם חשודים בביצוע עבירת אלימות? היזהרו – אתם עלולים להיענש באופן חמור ואף לשאת כתם שקשה למחוק. חשוב שתדעו מהן עבירות האלימות וסיווגן, אילו סוגי תקיפה קיימים בחוק ועוד. מהי זכותו של אדם לפעול מתוך "הגנה עצמית" וכד'. לטובתכם חשוב שתיוועצו בעורך דין פלילי – עוד בשלב החקירה במשטרה.
הפורום נועד לתת מענה משפטי מקצועי לשאלות בענייני עבירות אלימות על מאפייניה השונים.
בפורום זה יינתן מענה ראשוני למגוון שאלות הקשורות לחשודים או נאשמים בביצוע עבירות אלימות, אלימות כנגד אדם (החל מתקיפה, קטטה, גרימת חבלה חמורה ועד רצח), אלימות במשפחה, אלימות מינית (תקיפה מינית), אלימות כלפי קטינים, אלימות כלפי בעלי תפקיד (שוטרים, פקחים, רופאים, עובדים סוציאליים, מורים וכד') ועוד נושאים רבים שבוודאי יעלו בעקבות שאלות הגולשים בפורום.
במסגרת הפורום נייעץ ונסייע לך כיצד להתמודד ונעניק כלים משפטיים להצליח במאבק.